Похвала Пресвятої Богородиці є важливим святом для православних християн, відомим також як Субота акафіста. Це свято завжди припадає на суботу п’ятої седмиці Великого посту. У цей день віряни моляться до Діви Марії, просивши її захисту від усіх видимих і невидимих ворогів.

Це свято, що пов’язане зі святкуванням Великодня, тому воно не має конкретної дати. У 2024 році Великий пост триватиме з 18 березня до Світлого Христового Воскресіння, яке припадає на 4 травня. Тому Похвала Пресвятої Богородиці відзначається 20 квітня.

Святкування цього дня було встановлено ще у XI столітті, але його історія сягає 626 року, коли Константинополь був підступно атакований. Столицю Візантії врятували завдяки молитвам до Діви Марії.

Це заступництво Матері Божої повторювалося у різні роки, коли місту загрожували вороги. В Константинополі на честь Діви Марії було зведено багато храмів, а у Влахернському храмі зберігалася її ікона, написана євангелістом Лукою.

Свято акафіста спочатку проводилося лише в Константинополі, а потім поширилося по всьому християнському світу. Слово “акафіст” означає молитву, яку вимовляють або співають стоячи і яка складається з гімнів, присвячених Пречистій Діві, з проханнями про допомогу.

На це свято діє низка обмежень, які християни повинні дотримуватися:
  • не варто сваритися,
  • брехати,
  • заздрити,
  • займатися домашньою роботою,
  • споживати алкоголь,
  • організовувати гучні заходи
  • споживати їжу тваринного походження.
В цей день читають спеціальну молитву до Діви Марії про захист від видимих і невидимих ворогів:

“О Пресвята Діво, Мати Господа, Царице Небес і землі! Зглянься на багатостраждальне зітхання душ наших, подивися з висоти святої Твоєї на нас, що з вірою і любов’ю поклоняємося пречистому образу Твоєму.

Ось бо, в гріхи занурені і скорботами обтяжені, дивлячись на образ Твій, як на Тебе живу, що перебуваєш між нами, приносимо смиренні наші моління. Бо не маємо ні іншої помочі, ні іншого заступництва, ні втіхи, тільки Тебе, о Мати всіх скорботних і обтяжених!

Поможи нам, немічним, утамуй скорботу нашу, настав на шлях праведний нас заблудлих, вилікуй і спаси безнадійних, даруй нам останок часу життя нашого у мирі і тиші проводити, подай християнську кончину, і на Страшному суді Сина Твого явися нам милосердною Заступницею, щоб завжди оспівували, величали і славили Тебе як благу Заступницю християнського роду зі всіма, що догодили Богові. Амінь”.

Попередня публікаціяУ Вінниці можна дізнатись історії білоруських добровольців, які загинули за Україну
Наступна публікаціяУряд спростив отримання статусів особи з інвалідністю внаслідок війни та члена сім’ї загиблого Захисника і Захисниці