Вчені з Кембриджського університету навчили штучний інтелект виявляти сполуки, які можуть блокувати спеціальний білок-маркер хвороби Паркінсона.

Це дозволило вченим прискорити початковий процес скринінгу в 10 разів та зменшити його вартість у тисячу разів. Інформація про це з’явилася у дослідженні, опублікованому в журналі Nature Chemical Biology, повідомляє MedicalXpress.

Хвороба Паркінсона є серйозним неврологічним захворюванням, що швидко прогресує. Зараз вона становить загрозу для понад 6 мільйонів людей у всьому світі, а прогнозується, що до 2040 року кількість хворих потроїться.

Хвороба виникає через неправильну роботу білків альфа-синуклеїнів, що призводить до загибелі нервових клітин. Накопичення аномальних кластерів цих білків, відомих як тільця Леві, у клітинах мозку заважає його нормальному функціонуванню.

Один із шляхів пошуку потенційних методів лікування хвороби Паркінсона вимагає ідентифікації невеликих молекул, які можуть пригнічувати агрегацію білка альфа-синуклеїну. Але це надзвичайно трудомісткий процес, бо пошук речовини для подальших досліджень може займати роки“, – сказав керівник дослідження, професор Мікеле Вендрусколо.

До цього вчені не могли визначити методи пошуку правильних молекулярних мішеней та взаємодії з ними.

Команда з Кембриджа розробила метод машинного навчання, за допомогою якого штучний інтелект з архіву хімічних записів виявив п’ять сполук, що блокують злипання або агрегацію білка альфа-синуклеїну, який характеризує хворобу Паркінсона.

Використовуючи дані початкового скринінгу, ми змогли навчити ШІ ідентифікувати конкретні області на цих малих молекулах, відповідальних за зв’язування, а потім можемо повторно перевірити та знайти молекули, які підходять найбільше“, – додав професор Вендрусколо.

Таким чином, науковцям вдалося швидше розробити мішені для препаратів, створити більш ефективні сполуки та скоротити витрати на цей процес. Науковці підкреслюють, що завдяки цьому можуть розпочати роботу над кількома програмами відкриття ліків замість однієї.

Попередня публікаціяПослуга “єМалятко”: Понад 1300 вінницьких родин звернулись за останній рік
Наступна публікаціяЯка каша знижує рівень цукру в крові