Навесні 2020 року Центр історії Вінниці, тепер вже «Музей Вінниці» започаткував проєкт «Мозаїки Вінниці». Мозаїчні панно XX століття – це унікальні зразки монументального мистецтва, невіддільна складова архітектурної спадщини Вінниці, яка потребує дослідження, перепрочитання та збереження. Одним із результатів діяльності робочої групи стало створення історико-мистецького нарису «Мозаїки Вінниці». У ньому розповідається про 36 міських мозаїк, включно з кількома вже знищеними.

Над проєктом працювала команда вінницьких істориків, архітекторів, фотографів, мистецтвознавців. І нещодавно автори презентували сам альбом.

Детальніше про Вінницькі новини:

Як зазначила докторка історичних наук, професор Ольга Коляструк, цей проєкт пояснює, як ставитись до такого явища, як радянські мозаїки. «Коли ми говоримо про мозаїку, то маємо не забувати, що це одна з форм монументального мистецтва. Мозаїка як така – це традиція ще від древності, починаючи від Візантії. Це той спосіб вираження ідей, який склався історично, – говорить Ольга Коляструк. – В радянський час будинки ставали одноликими, просто бетонними – утворювалась сіра маса. Це було надто не гарно, не принадно, тому і виникла така рефлексивна практика, що на цих будинках можна робити мозаїки».

Відповідальний за випуск альбому «Мозаїки Вінниці», директор Музею Вінниці Олександр Федоришен зазначив, що тираж видання наразі невеликий.

«Фактично це ті книги, які ми надрукували наприкінці року ще командою Центру історії Вінниці і вони мають адресність, прив’язану до учасників проєкту. В першу чергу фотографів, які як волонтери знімкували це все протягом 2020-2021 років. Але звичайно на 2022 рік у нас були великі плани вже для Музею Вінниці. Це один із небагатьох проєктів, який є такою класичною, спільною справою. Коли громадськість, активісти, мистецтвознавці, історики, дослідники, фотографи та просто небайдужі люди – об’єднуються заради спільної мети. І в цьому випадку – це радянська мозаїка, в якій, виявляється, є також своя специфіка, українськість, регіональність і цінність. Дуже хотілось, щоб цей каталог став помічним для того, щоб низка цих об’єктів отримала від держави охоронний статус, щоб їх занесли в офіційний реєстр пам’яток», – додав Олександр Федоришен.

Попередня публікаціяПро переживання війни. У Вінниці відбувається виставка «Відповідь»
Наступна публікаціяДля тростянецької лікарні на Вінниччині придбали УЗД-апарат за кошти японського гранту

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Введіть текст коментаря!
Введіть своє ім'я