У Вінниці експонують рушник таємно вишитий репресованими українськими жінками в сталінському таборі

Сьогодні, 27 листопада, у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відбулось відкриття виставки одного предмету. Експозиція має назву “Рушник неперможного духу нації”. В історію цього експонату вкладені долі репресованих радянською владою українок. Ці жінки не маючи нічого, вишивали залишками ниток та інколи навіть не голками, а кістками з риб’ячої голови одне полотно, яке не давало їм втратити свою ідентичність в нелюдських умовах табору.

Рушник вишили таємно з 1938 по 1944 рік, в Темниківському виправно – трудовому таборі (Темлаг) Мордовської АРСР Російської Федерації.

“Старенький благенький кухонний рушничок, на якому залишили свій слід наші співвітчизниці, перебуваючи на “виселках”. На його полотні понад 200 зразків узорів, вишитих різною технікою, більше 200 жіночих трагічних доль. Край рушника обв’язаний гачком також різними зразками. 

Цей рушник для жінок був своєрідним протестом, намаганням не втратити себе. Однією з учасниць цього протесту, була вінничанка Катерина Микульська – Славинська, що відбувала покарання у мордовському таборі, як дружина і донька “ворогів народу”, розстріляних Івана Микульського та Антона Славинського. До Вінниці жінка повернулась лише наприкінці 60 – тих років. Всі ці роки вона берегла цей рушник”, розповідає завідуюча відділу новітньої історії Лариса Семенко.  

Наприкінці 1990 -х років Катерина Микульська – Славинська передала рушник своїй приятельці дільнічній лікарці Зінаїді Завальнюк. У 2019 році лікарка подарувала його відомій журналістці Ганні Секрет під час презентації виставки рушників у обласному центрі народної творчості. У цьому році Ганна секрет передала цей унікальний предмет до фондів Вінницького обласного краєзнавчого музею.

Виставка доповнена архівними матеріалами репресованої родини Микульських – Славинських: Антона Вікентійовича Славинського, Катерини Антонівни та Івана Григоровича Микульських з фондів Державного архіву вінницької області, особистими речами Катерини Микульської з фондів вінницького обласного краєзнавчого музею.

Немає опису.

Немає опису.

Немає опису.

Немає опису.

Немає опису.

Немає опису.

Немає опису.

Немає опису.

Немає опису.

Немає опису.

Немає опису. Немає опису.

 

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Введіть текст коментаря!
Введіть своє ім'я