Джунглі посеред міста або в якому стані знаходиться острів Кемпа у Вінниці. Починаючи з 2008 року під час будівництва нової набережної понтонний міст був прибраний, а на Кемпу вхід був закритий. Наразі до нього можна дістатися зимою через річку чи за допомогою плавзасобів. Ми вирішили показати вам у якому стані острів знаходиться зараз. Для початку заглибимося дедалі більше та дізнаєтеся яку історію має цей острів.

Раніше Кемпа був півостровом, а потім зробили насип обсягом 7880 тисяч кубометрів ґрунту за допомогою якого утворився штучний острів. У XVI столітті тут знаходилося фортифікаційне укріплення. В’їзд до нього з міста був через міст. Замок був дерев’яний. Тут же розміщувалися комори для в’язнів. У верхній частині замку — вежа з помешканнями. Навпроти брами — крита соломою та хмизом стайня. На території замку був дерев’яний магазин для зберігання різних речей.

Довкола тягнувся земляний вал. Як об’єкт фортифікації, Кемпа себе не виправдав. Він мав тактичне значення — перший пункт оборони під час ворожого нападу. Але попри те, що його збудували за всіма вимогами тогочасної бастіонно-ескарпової системи, нападники брали острів одразу. Навесні 1651 року під час оборони Вінниці Іваном Богуном авангард взяв Кемпу з маршу, грубо кажучи, завойовники просто заїхали кіннотою по льоду на територію острова. Пізніше на Кемпі діяли державна скарбниця, в’язниця, резиденція старости. Ще на острові була садиба: житло, сараї, господарські будівлі. У 1902 році Кемпу з’єднали два залізні мости, що пролягали через обидві протоки Бугу.

Починаючи з 1913 року через острів курсували трамваї до 1941 року. Вагони рухалися по одній колії. Після нападу німецьких військ мости були підірвані та з того часу трамвайний рух там відновлений не був. Натомість цього був збудований новий залізобетонний, яким користуються і нині. У 70-80-х роках на острові проводили фестиваль “Зорі над Бугом”. З того часу Кемпу стали називати островом фестивальним.

У ті часи тут з’явився перший плавучий фонтан у Вінниці. Його готували до приїзду Першого секретаря ЦК КПРС України Володимира Щербицького. Він тоді пропрацював декілька років мав сучасну підсвітку, а потім через складність обслуговування та частого забиття трубопроводів перестав функціонувати. На початку 90-х на острові було кафе, яке згоріло після 2001 року, освітлення, майданчики для заняття спортом,

Наразі острів є безлюдним, а його територія заросла кущами та деревами. Де-не-де помітні залишки тротуарів, фундаментів під майданчики, ворота від невеликого стадіону, де грали футбол, старовинна електрична опора, туалет, знак дружби польського та українського народів. Місця, де раніше купалися вінничани поросли очеретом, а радянські «грибки», під якими можна було сховатися від сонця у літню пору зникли у невідомому напрямку.

У майбутньому планували відновити острів побудувавши на старих опорах міст, але тоді не буде помітно фонтану з центрального мосту, на цьому і все зависло.

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Введіть текст коментаря!
Введіть своє ім'я