Євген Клопотенко поділився на своєму сайті рецептом справжньої української страви. Ситний та поживний пшоняний куліш, відомий свого часу як порятунок для багатьох людей, особливо тих, хто виходив за межі своєї домівки, таких як гурти запорізьких козаків або каравани мандрівників чумаків. Усі вони, маючи можливість, готували цю страву величезному казані просто неба, що дало страві ще одну назву – “надвірна каша”.
У різних регіонах України куліш готують з різними інгредієнтами, тому немає канонічного рецепта. Наприклад, на Чернігівщині готують поліський куліш, до якого, окрім сала, м’яса, цибулі, додають розтерті сушені білі гриби та трави, такі як безсмертник, м’ята, чебрець. Пшоно перед варінням товчуть, щоб уникнути гіркоти. Сучасні господині у Чернігові куліш варять на густому вершковому бульйоні та додають копчені ковбаски.
Інгредієнти:
- 100 г сала
- 150 г пшона
- 2 середні кульки сиру моцарела
- 1 л молока 2,5%
- 1 л води
- 3 квашені томати
- 3-4 картоплини середнього розміру
- 1-2 ріпчасті цибулі
- 3-5 горошин духмяного перцю
- 1-2 лаврові листи
- ¼ кореня селери
- 1 середня морквина
- 1 корінь петрушки
- 2-3 зубчики часнику
- 3-4 ст. л соняшникової олії
- Зелень петрушки та кропу до смаку
- Сіль та перець до смаку
Приготування:
Одразу запарте 150 г пшона окропом. Наріжте 100 г сала невеличкими кубиками (1-1,5 см). Якщо є чавунний горщик, підсмажте сало в ньому з додаванням 3-4 ст. л соняшникової олії до золотавого кольору. Інакше використовуйте каструлю з товстим дном або казанок.
Поріжте овочі та зелень. Почистить та наріжте середнім кубиком одну велику цибулю чи 2 маленькі, а також розчавіть 2-3 зубчики часнику плоским лезом ножа. Почистить та наріжте довільними шматками моркву, ¼ кореня селери та корінь петрушки. Всі овочі можна порізати середнім кубиком.
Висипте порізану цибулю та часник до сала. Припустіть 2-3 хвилини, доки цибуля не стане прозорою. Додайте порізану моркву, селеру та зелень, перемішайте й залийте 1 л молока 2,5% та 1 л води. Додайте 1-2 лаврові листи та 3-5 горошин духмяного перцю. Варіть бульйон 15 хвилин на середньому вогні.
Тим часом почистить 3-4 картоплі та наріжте довільними шматками. Додайте у бульйон. Промийте пшоно та додайте до всіх інгредієнтів. Готуйте на малому вогні 30 хвилин, накривши кришкою. Якщо картопля не розварилася, розімніть її виделкою або залиште цілою.
Після цього додайте сіль та перець до свого смаку. Зніміть з вогню та залиште на 10-15 хвилин, щоб страва настоялася.
Подаючи куліш до столу, на кожну тарілку покладіть квашені томати та кульки сиру моцарела для балансу смаку. Також можна додати порізану зелень петрушки та кропу.
СМАЧНОГО!