Україна має обмежений час, щоб залучити всі доступні ресурси для стабілізації енергосистеми. Альтернативні джерела енергії вже допомагають зменшити пікові навантаження, але є ще невикористані потужності.
На пресконференції “Розподілена генерація. Як Україні пережити зиму 2024/2025”, що відбулася в “Інтерфакс-Україна”, повідомляє ТСН, учасники підкреслили необхідність впровадження систем збереження енергії. Ці технології вже активно використовуються у США, ЄС, Китаї, Японії та Південній Кореї, але в Україні вони поки що не поширені.
“Системи збереження енергії важливі не тільки для квартир та будинків, а й для великих об’єктів з мегаватними і гігаватними потужностями. На жаль, в Україні поки що такі проєкти реалізовані лише кількома компаніями, включаючи нашу”, – зазначив Олександр Домбровський, президент “МХП Еко Енерджи”.
Сонячні електростанції роблять вагомий внесок у стабілізацію української енергосистеми, пошкодженої російськими обстрілами. Вони є частиною розподіленої генерації, що ускладнює ворогу нищення енергетичної інфраструктури.
Владислав Соколовський, голова правління Асоціації сонячної енергетики України, розповів, що в Україні пошкоджено щонайменше 15% промислових сонячних електростанцій. Нещодавно відбулася цілеспрямована атака на Покровську СЕС, яка мала понад 200 МВт потужності. На окупованих територіях залишилося 950 МВт промислових потужностей, але на підконтрольних Україні землях є понад 5,9 ГВт промислових та близько 1,5 ГВт домашніх сонячних станцій, що можуть віддавати надлишок енергії в мережу.
Україна має значний потенціал для розвитку альтернативної енергетики, але для цього необхідно активніше впроваджувати системи збереження енергії та використовувати існуючі потужності більш ефективно.
В Україні додано 390 МВт нових сонячних потужностей, попри війну
За останні два роки, попри війну, в Україні було встановлено 390 МВт нових сонячних потужностей, переважно малих СЕС. За словами Владислава Соколовського, голови правління Асоціації сонячної енергетики України, до кінця року можна очікувати додаткове встановлення 400-500 МВт сонячних панелей.
Проте, значні потужності альтернативної енергетики наразі не використовуються. Петро Багрій, голова наглядової ради групи компаній “Кліар Енерджі”, розповів, що всі встановлені біоТЕЦ в Україні (потужністю 54 МВт) не працюють через проблеми з постачанням сировини. Національне агентство лісових ресурсів виставляє неприйнятні ціни на сировину, що унеможливлює рентабельне виробництво електроенергії.
Ще однією причиною простою біоТЕЦ є те, що порубкові рештки в лісовому господарстві досі не вважаються ресурсом. Ринок біомаси в Україні практично не розвивається, хоча вже наявні 54 МВт потужностей могли б запрацювати в опалювальний сезон.
Також залишається невирішеним питання монтажу когенераційних установок, які виробляють і електроенергію, і тепло, на об’єктах комунальної та державної власності. Олександр Домбровський, президент “МХП Еко Енерджи”, зазначає, що приватний бізнес активно використовує когенераційні установки, тоді як державні структури відстають.
“Не є великою проблемою розрахувати необхідні когенераційні потужності для Києва, Вінниці чи Львова. Вся необхідна енергетична інфраструктура є в кожному великому місті. Потрібно лише бажання, елементи державної підтримки, і ми можемо встигнути підготувати частину міст до зими”, – додав Олександр Домбровський.