На туристичній сторінці Вінниці розповіли, про історію вінницької будівлі повітового казначейства де зараз знаходиться Туристичний хаб Visit Vinnytsia.
На кінець лютого, але точно 129 років тому, розпочалася ця історія. 23 лютого 1895 року Вінницька міська дума ухвалила рішення про безкоштовну передачу ділянки муніципальної землі площею 356 квадратних саженів (приблизно 1620 квадратних метрів) Імперській державній скарбниці для будівництва повітового казначейства.
У весняний період 1896 року міська влада отримала лист від управителя Подільською казенною палатою з Кам’янця, який висловив незадоволення наданою земельною ділянкою, що знаходилася “на околиці міста, за реальним училищем”. За його думкою, ця ділянка абсолютно не підходила через своє віддалення від центру міста і знаходження “в глухій місцевості, де казначейство потребуватиме особливої охорони”.
Проте, міській владі вдалося захистити своє рішення, і між 1896 та 1900 роками була побудована одноповерхова повітова скарбниця поруч із Вінницьким реальним училищем (це підтверджують листівки з зображенням навчального закладу початку ХХ століття).
Відділ народної освіти при більшовиках
У період більшовицького режиму, у 1930-х роках, ці приміщення використовувалися як Вінницький обласний відділ народної освіти – орган, що відповідав за реалізацію освітньої політики радянської влади на території Вінниччини. У 1934 році для потреб Віноблнаросвіти була проведена капітальна реконструкція будівлі з надбудовою 2-го і 3-го поверхів.
Митниця під час нацистської окупації
Під час нацистської окупації (1941-1944 рр.) ця будівля служила місцевим управлінням митно-прикордонної охорони (Zollgrenzschutz). Крім цього, вона використовувалася для боротьби зі шпигунством та розподілу лотерейних білетів. Недавно під час реконструкції у дерев’яних перегородках були знайдені залишки цих квитків. У січні-березні 1944 року будівлю спалено дощенту, а вона була відновлена та введена в експлуатацію знову лише на початку 1950-х років.
Соцзахист та житлові квартири при Незалежній Україні
Після війни, а також з приходом Незалежності України у 1991 році, у цій будівлі розміщувалися обласні структури соціального захисту населення. Приблизно половина приміщення використовувалася як житлові квартири.
Туристичний хаб Вінниці та реконструкція
З 2019 року розпочалась нова сторінка в історії цієї будівлі. Було прийнято рішення перетворити приміщення, що перебувало у комунальній власності, на туристичний хаб. Крім того, була проведена реконструкція, спрямована на максимальне відновлення довоєнної архітектурної композиції споруди. Відновлено фасадні акценти, включаючи вхідну групу та видовжені вікна верхніх поверхів. Під час реконструкції був замінений дах і міжповерхові перекриття нежитлової частини, підсилено фундамент, простінки та віконні перемички. Також був встановлений ліфт для маломобільних груп населення, влаштована підсвітка та встановлені вуличні меблі біля центрального входу.
Про те що тут було повітове казначейство, нагадують старовинні вогнетривкі цеглини, використані для дизайну стін на 1-му поверсі.
Допомогли підготувати цей допис Музей Вінниці та Oleksandr Fedoryshen.