Home Новини У Вінниці відбулась презентація «Книги пам’яті» про вінничан, які загинули у боротьбі за суверенітет України

У Вінниці відбулась презентація «Книги пам’яті» про вінничан, які загинули у боротьбі за суверенітет України

0
У Вінниці відбулась презентація «Книги пам’яті» про вінничан, які загинули у боротьбі за суверенітет України
«Книги пам’яті»

Сьогодні у Вінниці відбулась презентація «Книги пам’яті». В ній закарбовані історії наших сучасників полеглих за незалежність України, починаючи з Героїв Небесної Сотні.

«Книги пам’яті»
«Книги пам’яті»

Наразі в друк вийшов перший том, який містить 273 історії про загиблих вінничан та жителів області, починаючи з 2014 року і до початку повномасштабного вторгнення та три історії про учасників Революції Гідності. В книзі описані події, які спонукали українців боронити свободу та незалежність держави ціною власного життя. Також є розділ в якому пояснюють значення державних нагород, які за життя та посмертно отримували загиблі.

«Це видання воно містить короткі біографічні довідки і відомості про обставини, про місце загибелі вінничан починаючи з наших Героїв Революції Гідності. Далі на жаль цей список продовжився 273 прізвищами наших захисників імена яких було встановлено на початок лютого 2022 року. Це ті військовослужбовці, які загинули і як у безпосередньому зіткненні з ворогом на території Донецької і Луганської областей, в тому числі ті які померли внаслідок отриманих травм, поранень, контузій, каліцтва, внаслідок захворювань, які вони отримали захищаючи нашу країну», – розповіла перша заступниця очільника ОВА Вінниччини Наталія Заболотна.

Над книгою працював колектив пошуково-видавничої агенції «Книга пам’яті».

За словами керівника науково-пошукової групи Ольги Коліструк, робота над першою книгою була тривала та кропітка, адже потрібно було зібрати та впорядкувати великий обсяг інформації. Всю інформацію перевіряли зв’язувались з рідними, шукали в підшивках газет, з якими допомогли у Вінницькій обласні науковій бібліотеці ім. В. Отамановського. Також не легко було шукати світлини. Інформація про кожного загиблого має певний шаблон: де народився, де навчався, де працював, сімейний стан та обставини смерті.

«Коли ми починали цей проєкт, ми думали, що книга укладатиметься з двох частин. В другу частину ми сподівались вмістити спогади, вмістити листи, вмістити приватні якісь документи, світлини. Але оскільки жорстокість російсько-української війни змушує нас максимально зібрати імена, відомості про тих людей, які відійшли в інший світ на з Божої волі, а через випробування на війні, відстоювання своєї вітчизни, свого народу, своєї нації, нашої свободи, незалежності, ми відмовились поки що від такого формату. Втім робота зі збирання таких особливих спогадів триває і можливо і мирний час ми повернемось до людських голосів про цих людей», – розповіла Ольга Коліструк.

Як зауважила Наталія Заболотна, на жаль, це буде не один том. Але прізвища усіх тих хто віддав життя за нашу свободу мають бути закарбовані в історії.

Також, під час презентації департамент інформаційної діяльності анонсував, що триває робота над трьома книгами про Героїв України з Вінниччини. На сьогодні це звання присвоєно 12 вінничанам і про кожного з них буде окрема історія.

Заступник директора Музею Вінниці з наукової роботи Сергій Гула, розповів про меморіалізацію подій Революції Гідності. Про необхідність збереження пам’яті про перший етап російсько-української війни, який ми називали АТО, а пізніше ООС.

«В нас очевидно суспільство травмоване, це не для кого не секрет. Воно травмоване не лише сучасністю, а травмоване всім 20 століттям. І тут іде таке шалене нашарування страху і пам’яті і жоден із цих шарів нормально не пропрацьований, не препарований, не пролікований.

Нашу відновлену незалежність ми прожили 30 років, лікуючи пігулками цей біль, не лікуючи причину цього болю. Тому  у нас місця пам’яті оформлені таким чином, що ми маємо пам’ятник тим хто позбавляв нас незалежності 100 років тому, 50 років тому, вбивав наших борців, чи то повстанців 20-х років, чи то воїнів ОУН та УПА і поруч пам’ятники жертвам тоталітарного режиму, пам’ятники людям, які були знищенні голодомором і так далі. Потім на це нашарувались ще Чорнобильська трагедія і інші події.

Це може бути дивно, але це репрезентація того що з нами є. І з цим безперечно треба працювати», – пояснив Сергій Гула.

Для того, щоб зрозуміти, хто ми є та хто є нашими героями, потрібна велика робота. Впорядкування меморіалів, життєписи людей які виборювали та захищали незалежність України, це невіддільна складова процесу одужання суспільства.