Вінничани вважають, що більше коштів слід витрачати на військові потреби, безпеку і оборону країни.

Днями народний депутат минулого скликання, координатор громадського об’єднання «МИ – ВІННИЧАНИ» у місті Вінниця Сергій Кудлаєнко провів на своїй сторінці у соціальній мережі Фейсбук опитування на тему:

«Яким чином повинен бути використаний міський бюджет у Вінниці?».

Це опитування продублювали телеграм-канали місцевого медіа-холдингу.

В опитуванні взяли участь понад 1,5 тисячі читачів, отже моніторинг громадської думки можна вважати цілком репрезентативним.

  • Абсолютна більшість респондентів (86%) вважають, що кошти міського бюджету повинні йти на військові потреби, на безпеку і оборону країни.
  • 4% заявили, що підтримують рішення міської ради про виділення коштів на благоустрій, адже забезпечення комфорту мешканців є важливим питанням.
  • 8% обрали варіант «Не згоден/згодна ні з одним із запропонованих варіантів. Потрібні більш ефективні рішення».
  • 2% не визначилися щодо своєї позиції з цього питання.

Результати даного опитування слід розглядати, як мінімум, з трьох точок зору, які тим не менш, доволі багато можуть розповісти про певні тенденції у громадській думці мешканців обласного центру.

Влада Вінниці приділяє недостатньо уваги потребам фронту

По-перше, очевидно, що міській владі не вдалося переломити уже утверджене у вінничан переконання, що вона мало уваги приділяє безпековим питанням – як у Вінниці, так й у контексті допомоги з міського бюджету ЗСУ і теробороні.

Нагадаємо, що влітку минулого року спалахнув доволі кучний скандал, коли на бездіяльність міської влади щодо облаштування укриттів вимушені були реагувати і посадовці ОВА, і функціонери Офісу Президента. 

Місцеві чиновники клялися, що ситуацію буде змінено. Певні заходи (начебто) були зроблені.

Але нещодавнє муніципальне опитування групи «Рейтинг» показало доволі цікаві результати, згідно з якими якість облаштування бомбосховищ на «відмінно» і «добре» оцінили лише 2% і 15% вінничан. 17% поставили оцінку «середнє», а 23% і 11% сказали, що у цій сфері все «погано» і «жахливо», ще 13% сказали, що така «послуга недоступна».

Так, Вінниця у цьому рейтингу приблизно у «десятці», однак можна побачити, що повністю задоволені діями міської влади у сфері облаштування укриттів лише 17%. Порівняємо це з 14% тих, хто висловився на підтримку міськвиконкому, або залишився байдужим (що, фактично, теж означає мовчазну підтримку місцевої влади) – і отримуємо базовий електорат нинішньої муніципальної команди Вінниці у 16-17%.

Ці люди, дійсно, підтримуватимуть будь-які рішення міської влади, але… 86%, що підтверджують як дані «Рейтингу», так і опитування Сергія Кудлаєнка, як мінімум, вбачають серйозні вади у безпекових питаннях.

Більше того – ці ж 86%, обираючи між «комфортом» з одного боку та безпекою і допомогою ЗСУ, готові деякий час потерпіти і без «благоустрою».

Другий аспект цієї проблеми полягає у тому, що міській владі не вдалося й переконати містян у тому, що інвестуючи у «комфорт», вона не забуває й про допомогу ЗСУ.

На що витрачаються кошти міського бюджету Вінниці?

Так, на словах ситуація інколи виглядає пристойно. Зокрема, у травні було заявлено, що на зміцнення матеріально-технічного забезпечення Нацгвардії та Збройних Сил, правоохоронних органів, добровольчих формувань Вінницької міської територіальної громади у першому кварталі з міського бюджету спрямовано 34,6 млн грн. А на надання соціальної підтримки родин Захисників та Захисниць – 733 тис. грн.

Виглядає, начебто, солідно.

Але для порівняння подивимося на дві інших цифри.

А що в інших регіонах?

Зі скромного бюджету далеко біднішого Луцька, усі кошти, отримані внаслідок перевиконання бюджету у І півріччі (102 мільйони гривень) – пішли на програму підтримки ЗСУ для закупівлі дронів, тепловізорів, старлінків та іншого, що необхідно військовим.

А, наприклад, у бюджеті Одеси, яка постійно перебуває під ворожими обстрілами, на соціальну підтримку військовослужбовців та їхніх родин (у т.ч. адресну допомогу) у 2023 році виділено 43 млн грн.

Це, як не складно побачити, у 58 разів більше, ніж у Вінниці. 

Можна також сказати й про те, що у бюджеті Львова на 2023 рік на всі програми підтримки ЗСУ передбачено понад пів мільярди гривень, але таке порівняння для вінницької влади це виглядало б взагалі непристойно.

Нарешті, третій аспект, про який слід сказати у зв’язку із згаданим опитуванням – це очевидний крах усіх попередніх інформаційних кампаній міської влади, під час яких нам розповідали про «відкриті» і «прозорі» бюджетні процеси.

Інформаційні стратегії міськради

Як з’ясувалося, абсолютна більшість вінничан (а саме вони є активними читачами сторінки Сергія Кудлаєнка) мають діаметрально протилежну чиновникам міськвиконкому думку щодо розподілу видатків бюджету.

Для вінничан на першому місці – підтримка ЗСУ і оборона (а вже після перемоги можна буде думати про інше), у той час, як для муніципальної влади, яка думає не стільки про війну, скільки про майбутні вибори, пріоритетом є благоустрій та інші публічні заходи.

Для наглядної інформації – дані закупівель дронів для ЗСУ в системі “Прозорро” в розрізі регіонів. Вінниця серед аутсайдерів.

Для наглядної інформації - дані закупівель дронів для ЗСУ в системі "Прозорро" в розрізі регіонів. Вінниця серед аутсайдерів.

Звісно, ми не сподіваємося, що результати одного опитування переконають місцеву владу, у якої уже відпрацьована стратегія на роки вперед, що цю стратегію і взагалі світогляд слід змінювати, враховуючи інтереси всієї України. 

Але можливо колись чиновники почнуть керуватися на лише думками про наступні вибори.

Вінничани вважають, що більше коштів слід витрачати на військові потреби, безпеку і оборону країни - Кудлаєнко.Як прокоментував результати опитування Сергій Кудлаєнко виданню “Політична Арена Вінничини”:

Демократична система устрою передбачає виконання волі більшості народу.

Українці сьогодні живуть тим тим, що наближають перемогу – кожен на своєму місці. А тому природньо, що більшість вінничан виступають за те, щоб саме допомога ЗСУ була у пріоритеті діяльності у тому числі й місцевого самоврядування. Сьогодні є популярним вислів, що коли на твою хату нападають, її захищають, а не білять.

Левова частка муніципальних проблем є такими, що можна вирішити уже після війни, або принаймні, завершення її гострої фази. Але коли місцева влада явно пасе задніх (навіть у порівнянні з іншими містами) у сфері виділення коштів на оборону України – це викликає справедливе обурення вінничан.

Питання, які сьогодні виникають у суспільстві – абсолютно нормальні. І коли ми бачимо, що волонтери збирають кошти на дрони, кошти для наших військових, а бюджети міст та ОТГ використовуються на благоустрій якихось територій, часто – незрозуміло на що, а волонтери вимушені самостійно збирати на картки цій копійки, ремонтувати за власний рахунок автомобілі, передавати останнє на війну, то це викликає обурення.  

Я вважаю, що витрати на безпеку, оборону і ЗСУ мають бути найбільшими серед усіх статей бюджетних видатків у Вінниці. Поки ж кожна «зекономлена» на захисниках України гривня, швидше віддаляє перемогу нашої країни та повернення захисників додому, аніж наближає її. 

Сьогодні пріоритети будь-якого міста та громади мають базуватися на принципі допомоги військовим. В іншому випадку деякі міста можуть й не потребувати цього благоустрою. Тому завданням № 1 в органів місцевого самоврядування є забезпечення всім необхідним тих людей, які пішли з громад на війну. Щоб вони могли це робити якісно, професійно і максимально безпечно для свого життя, тому що за кожним з них стоять родини, батьки, діти”…

Попередня публікаціяДовгожителька з Вінниччини – колишня ув’язнена Аушвіцу, відзначила 100-річний ювілей
Наступна публікаціяВінницька поетеса Катерина Калитко стала лауреаткою Шевченківської  нагороди

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Введіть текст коментаря!
Введіть своє ім'я