Вінничани вважають, що більше коштів слід витрачати на військові потреби, безпеку і оборону країни.
Днями народний депутат минулого скликання, координатор громадського об’єднання «МИ – ВІННИЧАНИ» у місті Вінниця Сергій Кудлаєнко провів на своїй сторінці у соціальній мережі Фейсбук опитування на тему:
«Яким чином повинен бути використаний міський бюджет у Вінниці?».
Це опитування продублювали телеграм-канали місцевого медіа-холдингу.
В опитуванні взяли участь понад 1,5 тисячі читачів, отже моніторинг громадської думки можна вважати цілком репрезентативним.
- Абсолютна більшість респондентів (86%) вважають, що кошти міського бюджету повинні йти на військові потреби, на безпеку і оборону країни.
- 4% заявили, що підтримують рішення міської ради про виділення коштів на благоустрій, адже забезпечення комфорту мешканців є важливим питанням.
- 8% обрали варіант «Не згоден/згодна ні з одним із запропонованих варіантів. Потрібні більш ефективні рішення».
- 2% не визначилися щодо своєї позиції з цього питання.
Результати даного опитування слід розглядати, як мінімум, з трьох точок зору, які тим не менш, доволі багато можуть розповісти про певні тенденції у громадській думці мешканців обласного центру.
Влада Вінниці приділяє недостатньо уваги потребам фронту
По-перше, очевидно, що міській владі не вдалося переломити уже утверджене у вінничан переконання, що вона мало уваги приділяє безпековим питанням – як у Вінниці, так й у контексті допомоги з міського бюджету ЗСУ і теробороні.
Нагадаємо, що влітку минулого року спалахнув доволі кучний скандал, коли на бездіяльність міської влади щодо облаштування укриттів вимушені були реагувати і посадовці ОВА, і функціонери Офісу Президента.
Місцеві чиновники клялися, що ситуацію буде змінено. Певні заходи (начебто) були зроблені.
Але нещодавнє муніципальне опитування групи «Рейтинг» показало доволі цікаві результати, згідно з якими якість облаштування бомбосховищ на «відмінно» і «добре» оцінили лише 2% і 15% вінничан. 17% поставили оцінку «середнє», а 23% і 11% сказали, що у цій сфері все «погано» і «жахливо», ще 13% сказали, що така «послуга недоступна».
Так, Вінниця у цьому рейтингу приблизно у «десятці», однак можна побачити, що повністю задоволені діями міської влади у сфері облаштування укриттів лише 17%. Порівняємо це з 14% тих, хто висловився на підтримку міськвиконкому, або залишився байдужим (що, фактично, теж означає мовчазну підтримку місцевої влади) – і отримуємо базовий електорат нинішньої муніципальної команди Вінниці у 16-17%.
Ці люди, дійсно, підтримуватимуть будь-які рішення міської влади, але… 86%, що підтверджують як дані «Рейтингу», так і опитування Сергія Кудлаєнка, як мінімум, вбачають серйозні вади у безпекових питаннях.
Більше того – ці ж 86%, обираючи між «комфортом» з одного боку та безпекою і допомогою ЗСУ, готові деякий час потерпіти і без «благоустрою».
Другий аспект цієї проблеми полягає у тому, що міській владі не вдалося й переконати містян у тому, що інвестуючи у «комфорт», вона не забуває й про допомогу ЗСУ.
На що витрачаються кошти міського бюджету Вінниці?
Так, на словах ситуація інколи виглядає пристойно. Зокрема, у травні було заявлено, що на зміцнення матеріально-технічного забезпечення Нацгвардії та Збройних Сил, правоохоронних органів, добровольчих формувань Вінницької міської територіальної громади у першому кварталі з міського бюджету спрямовано 34,6 млн грн. А на надання соціальної підтримки родин Захисників та Захисниць – 733 тис. грн.
Виглядає, начебто, солідно.
Але для порівняння подивимося на дві інших цифри.
А що в інших регіонах?
Зі скромного бюджету далеко біднішого Луцька, усі кошти, отримані внаслідок перевиконання бюджету у І півріччі (102 мільйони гривень) – пішли на програму підтримки ЗСУ для закупівлі дронів, тепловізорів, старлінків та іншого, що необхідно військовим.
А, наприклад, у бюджеті Одеси, яка постійно перебуває під ворожими обстрілами, на соціальну підтримку військовослужбовців та їхніх родин (у т.ч. адресну допомогу) у 2023 році виділено 43 млн грн.
Це, як не складно побачити, у 58 разів більше, ніж у Вінниці.
Можна також сказати й про те, що у бюджеті Львова на 2023 рік на всі програми підтримки ЗСУ передбачено понад пів мільярди гривень, але таке порівняння для вінницької влади це виглядало б взагалі непристойно.
Нарешті, третій аспект, про який слід сказати у зв’язку із згаданим опитуванням – це очевидний крах усіх попередніх інформаційних кампаній міської влади, під час яких нам розповідали про «відкриті» і «прозорі» бюджетні процеси.
Інформаційні стратегії міськради
Як з’ясувалося, абсолютна більшість вінничан (а саме вони є активними читачами сторінки Сергія Кудлаєнка) мають діаметрально протилежну чиновникам міськвиконкому думку щодо розподілу видатків бюджету.
Для вінничан на першому місці – підтримка ЗСУ і оборона (а вже після перемоги можна буде думати про інше), у той час, як для муніципальної влади, яка думає не стільки про війну, скільки про майбутні вибори, пріоритетом є благоустрій та інші публічні заходи.
Для наглядної інформації – дані закупівель дронів для ЗСУ в системі “Прозорро” в розрізі регіонів. Вінниця серед аутсайдерів.
Звісно, ми не сподіваємося, що результати одного опитування переконають місцеву владу, у якої уже відпрацьована стратегія на роки вперед, що цю стратегію і взагалі світогляд слід змінювати, враховуючи інтереси всієї України.
Але можливо колись чиновники почнуть керуватися на лише думками про наступні вибори.
Як прокоментував результати опитування Сергій Кудлаєнко виданню “Політична Арена Вінничини”:
“Демократична система устрою передбачає виконання волі більшості народу.
Українці сьогодні живуть тим тим, що наближають перемогу – кожен на своєму місці. А тому природньо, що більшість вінничан виступають за те, щоб саме допомога ЗСУ була у пріоритеті діяльності у тому числі й місцевого самоврядування. Сьогодні є популярним вислів, що коли на твою хату нападають, її захищають, а не білять.
Левова частка муніципальних проблем є такими, що можна вирішити уже після війни, або принаймні, завершення її гострої фази. Але коли місцева влада явно пасе задніх (навіть у порівнянні з іншими містами) у сфері виділення коштів на оборону України – це викликає справедливе обурення вінничан.
Питання, які сьогодні виникають у суспільстві – абсолютно нормальні. І коли ми бачимо, що волонтери збирають кошти на дрони, кошти для наших військових, а бюджети міст та ОТГ використовуються на благоустрій якихось територій, часто – незрозуміло на що, а волонтери вимушені самостійно збирати на картки цій копійки, ремонтувати за власний рахунок автомобілі, передавати останнє на війну, то це викликає обурення.
Я вважаю, що витрати на безпеку, оборону і ЗСУ мають бути найбільшими серед усіх статей бюджетних видатків у Вінниці. Поки ж кожна «зекономлена» на захисниках України гривня, швидше віддаляє перемогу нашої країни та повернення захисників додому, аніж наближає її.
Сьогодні пріоритети будь-якого міста та громади мають базуватися на принципі допомоги військовим. В іншому випадку деякі міста можуть й не потребувати цього благоустрою. Тому завданням № 1 в органів місцевого самоврядування є забезпечення всім необхідним тих людей, які пішли з громад на війну. Щоб вони могли це робити якісно, професійно і максимально безпечно для свого життя, тому що за кожним з них стоять родини, батьки, діти”…