Home Новини У Вінниці відкриється проєкт «МАРІЯ» канадської художниці, який увічнює пам’ять жертв Голодомору 1932-1933 років

У Вінниці відкриється проєкт «МАРІЯ» канадської художниці, який увічнює пам’ять жертв Голодомору 1932-1933 років

0
У Вінниці відкриється проєкт «МАРІЯ» канадської художниці, який увічнює пам’ять жертв Голодомору 1932-1933 років

Про Голодомор 1932-1933 рр. У Вінниці відкриється проєкт «МАРІЯ» канадської художниці українського походження Лесі Марущак.

24 листопада о 18:00 в КЦ «Галерея-ХХІ», ВРЦСМ «Арт Шик», (вулиця Архітектора Артинова, 12а) відкриється проєкт «МАРІЯ» канадської художниці українського походження Лесі Марущак. Він є мобільним меморіальним простором, що увічнює пам’ять жертв Голодомору 1932-1933 років та присвячений його 90-м роковинам. Організатори проєкту у Вінниці – мистецьке об’єднання MŌN, КЦ «Галерея-ХХІ», ВРЦСМ «Арт Шик». Захід відбудеться за підтримки департаменту культури Вінницької міської ради. Також він передбачає інтерактивну участь глядачів.

Перша виставка в межах проєкту «МАРІЯ» відкрилася восени 2020 у Національному музеї Голодомору-геноциду у Києві. Далі експозицію продемонстрували у Львові, а наступним містом став Харків, де через вторгнення росії, її змушенні були згорнути. Наразі Всеукраїнський тур відновлюється саме з нашого міста. Відкриття проєкту у Вінниці відбудеться незадовго до Дня пам’яті жертв Голодомору, який у цьому році відзначається 26 листопада.

Проєкт «МАРІЯ», визнаний Національним музеєм Голодомору-геноциду (Київ) як найвідоміша виставка про Голодомор 1932–33 років в Україні.

«Для мене було критично важливим уникнути монолітної мови та форми традиційних меморіалів, а натомість створити абстрактний простір, який би зіштовхував глядача із колективною пам’яттю про втрату. Сучасна війна проти України спирається на ті ж види зброї, які нормалізувалися під час та після Голодомору: дезінформація, заперечення та приховування. МАРІЯ — це метафора персонального та колективного страждання», — розповідає Леся Марущак.

В образі Марії втілена пам’ять мільйонів людей, її історія — це компіляція багатьох спогадів. Роботи авторки передають емоційну та раціональну відповідь на злочин, сформовану на основі розповідей тих, хто пережив Голодомор. В експозиції представлені архівні фотографії в авторській обробці з серій COUNTING, TRANSFIGURATION та ERASURE.

Даний проєкт демонструвався у дев’яти країнах, книга за його мотивами потрапила до шортлиста Книжкової премії впливового міжнародного фотофестивалю Rencontres d’Arles у Франції (2019) та отримала нагороду за найкращий дизайн на міжнародному фестивалі «Книжковий Арсенал» у Києві (2019).

У вересні 2020 року видання The Guardian опублікувало фото з проєкту «МАРІЯ» в статті про найкращі знімки з Landskrona festival.

Проєкт «МАРІЯ» передбачає інтерактивну участь глядачів: вони зможуть написати свої історії та думки про Голодомор та залишити їх на спеціальній дошці у виставковому залі. Надалі Леся Марущак планує використати ці історії з усієї України у наступних мистецьких проєктах, присвячених геноциду. Художниця також закликає ділитися ними у соцмережах під хештегом #ProjectMaria.

Крім того, у межах виставкового проєкту у Вінниці започатковано співпрацю Лесі Марущак із вінницьким мистецьким об’єднанням MŌN. Результат колаборації буде представлений у вигляді перформансу на тему пам’яті, а саме її формотворчій функції у становленні національної ідентичності.

Експозиція проєкту у Вінниці триватиме з 24 листопада до 24 січня.

Всеукраїнський тур проєкту МАРІЯ здійснюється за фінансової підтримки Світового Конґресу Українців.