З 29 вересня до кінця першої декади жовтня щороку український народ разом з іноземними друзями, партнерами, дипломатами та єврейською спільнотою всього світу вшановує пам`ять закатованих євреїв, а разом із ними – представників інших національних меншин.

Бабин Яр – місце пам’яті та некрополь близько 100 тисяч цивільних громадян і військовополонених, розстріляних нацистами у 1941–1943 роках. Серед них – євреї, роми, червоноармійці, комуністи, підпільники Організації українських націоналістів, “саботажники”, порушники комендантської години та навіть пацієнти психіатричної лікарні імені Павлова. Трагедія стала символом “Голокосту від куль” і нацистської політики знищення людей.

Масові розстріли в Бабиному Яру розпочалися відразу після вступу нацистів та їхніх союзників до Києва у вересні 1941 року і відбувалися чи не щоденно до завершення окупації Києва. Найтрагічнішими стали 29–30 вересня, коли вбили майже 34 тисячі євреїв, що мешкали в Києві.

Майже за два тижні до цих трагічних подій, починаючи від 13 до 19 вересня 1941 року у Вінниці було закатовано та розстріляно понад 14 тисяч представників єврейської національності, серед яких, за різними підрахунками – від 2-х до 4-х тисяч дітей. На жаль, місце поховання цих людей й досі невідоме.

Сьогодні злочини росіян під час повномасштабного вторгнення рф жодним чином не відрізняються від того, що скоїли в Україні нацисти 81 рік тому. Жорстокі катування, нелюдські знущання, вбивства цивільних громадян, в тому числі і росіян, які проживали в Україні.

Російські загарбники нехтують історією, культурою та світовим визнанням трагедії Бабиного Яру: своїми ракетами 1 березня 2022 року вони атакували Київську телевежу. Декілька ракет потрапили на територію Меморіалу «Бабин Яр». Внаслідок ракетного удару загинули цивільні громадяни.
«Ці нелюди вбивають жертв Голокосту вдруге…!» – сказав тоді Президент України Володимир Зеленський.

Вінниччина долучається до поминальних заходів: в територіальних громадах проходять покладання до єврейських могил та тематичні історичні зустрічі «Бабин Яр: скорбота крізь десятиліття».

На території вінницького меморіалу Пам`яті закатованим євреям вшанували їх пам`ять, а також віддали шану «Праведникам світу» – українцям, які ховали єврейські сім`ї, рятуючи їх від нацистів.

У Вінницькому музеї Голокосту нині працює тематична виставкова композицію пам`яті розстріляних євреїв. Завдяки спільній роботі єврейських культурно-історичних товариств тут оновлено експонати музею, зібрано унікальні оригінальні матеріали з усієї Вінниччини, оприлюднено нові історичні дані та авторські дописи як свідків голокосту, так і дослідників, що займаються цією тематикою.

І в наші дні, коли Україна веде визвольну війну від рашистської навали, ми є свідками страшних злочинів, які чинять російські війська в Україні: Буча, Ірпінь, Гостомель, Ізюм, Херсонська область та найстрашніше місце в сучасній Україні – місто Маріуполь… Цим злочинам немає жодного виправдання та прощення, а кожен, винний у цих безчинствах обов’язково буде покараний.

Вінницька обласна військова адміністрація висловлює слова підтримки в ці скорботні дні єврейській спільноті області, і дякує за збереження пам`яті жертв Голокосту громадським організаціям: «Християни Ізраїлю в Україні», «Обласному Товариство єврейської мови та культури», БФ «Хесед – Емуна», головному рабину області пану Шаулю Горовіцу та всім, хто є небайдужим до збереження пам`яті про жертв геноциду єврейського народу, віддаючи історичну справедливість сучасникам і нащадкам.

Попередня публікаціяБійці з передової подякували волонтерам з Вінниччини
Наступна публікаціяНа Вінниччині на COVID-19 хворіють 5 596 пацієнтів