У Вінниці журналісти нашого видання зібрали історію головної ялинки від радянських часів до сьогодення.

Цей рік виявився переломним через COVID внаслідок чого на святкування нового 2021 року у Вінниці вперше не встановлюватимуть новорічну ялинку. Тому пригадаймо, де вони були встановлені у різні роки свого існування та як проводили святкування вінничани.

Найдавніше відео зі святкуванням новорічної ялинки публікував у мережі вінничанин Дмитро Пилипенко. Як виявлось 1967 році у місті вперше з’явилась ялинка, яка оберталась навколо своєї осі. У той час конструкцію та каркас виготовило місцеве підприємство та дало старт встановлення у місті «обертаючихся» ялинок і ця технологія працює і нині.

Центральна ялинка в радянські часи

Починаючи з 50-х років великі ялинки були у кожному районі міста свої, на Вишенці біля літака, на Замості біля Будинку офіцерів, на старому місті біля кінотеатру Шевченка, на Замості біля Зорі та на площі Перемоги перед Будинком Офіцерів. Головна ж ялинка мала не одну локацію. В різні роки її встановлювали біля Універмагу, в центральному парку та на теперішньому Ліверпулі (біля Макдональдсу). В восьмидесяті роки ялинку встановлювали в центральному парку, де і проходило святкування.

Ялинка у Центральному парку. Фото Олени Маєвської 1955 рік
Ялинка на площі Гагаріна перед Універмагом в середині 60-х
Ялинка в 1960 році у Центральному парку. Фото Олександра Корпанюка
Площа Гагаріна на початку 70-х. Фото Наталії Грищенко
Ялинка у сквері поблизу 17 школи у 1982 році
Ялинка у сквері поблизу 17 школи 1988 року. Фото Сергія Кіржи

Ялинка під міськрадою

Під міськрадою Новорічну ніч святкували з 1992 року, святкування на центральній площі, тоді ще Леніна. Це стало можливе бо демонтували пам’ятник Леніну, який до цього займав центральне місце на площі. Святкували гучно, всю ніч, з дискотекою, в інші дні дискотека закінчувалась о 23. 00 годині. Музику крутили з автобуса, там же усі бажаючи, за невелику винагороду, могли замовити привітання від діджея. Навколо ялинки стояли кіоски, біля них смажили шашлики, а у них продавали алкоголь, цигарки, напої та наїдки. Під ялинкою встановлювали сцену, з якої під час офіційної частини вітали городян. А от після офіційної частини з дідом Морозом та Снігуронькою, на цю сцену забирались дівчата та хлопці потанцювати. Ялинка крутилась, тож тогочасним міліціонерам доводилось постійно зганяти бажаючих покататись на конструкції. Цікаво що саме в ті роки, вперше вінницька ялинка стала найвищою в Україні. Головній ялинці тоді додали три метри, підняли фундамент і наростили верхівку, хоча технічний паспорт новорічної красуні передбачав 25-28 метрів.

Ялинка на площі Стуса

Святкування головної ялинки перенесли на площу Стуса на початку 2000-х років. Місця на площі біля «книжки» було більше ніж під міськрадою, ряди з торгових яток та пластикових столиків вибудовувались у міні базар. Тогочасні підприємці, кафе, ресторани ставили палатки, столики, влаштовували караоке і звичайно смажили шашлики, розливали алкоголь і торгували різними наїдками та напоями. Під ялинкою в усі дні святкування заробляли фотографи, діди Морози зі Снігуроньками та інші казкові персонажі які за гроші фотографувались з вінничанами. Дискотеку в святкові ночі крутили до ранку, а в інші дні до 23.00 години.

Ялинка у 2001 році

Ялинка в центральному парку

Вже при Володимирі Гройсмані, головну ялинку перенесли в центральний парк. Святкування Нового року під ялинкою, з дискотекою та різними наїдками, так і лишилось традиційним. Неподалік біля паркового фонтану, під час святкування розміщують ціле містечко з розвагами для дітей. Також працюють ятки з різними частуваннями, фуд-корти ресторанів та почав проводитися Фуд – фест. Крім наїдків, у ятках можна купити різні сувеніри, вироби народних ремісників та крафтові вінницькі вироби. Міцний алкоголь у кожній ятці, більше не продають його замінили глінтвейни з різними смаками та інші гарячі напої.

 

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Введіть текст коментаря!
Введіть своє ім'я