Пояснення від вінницьких патрульних – чому водій має враховувати маневри пішохода

Перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький пояснив, для водіїв як, що до них, буде застосована судова практика у випадку якщо не пропустять пішохода на переході, на прикладі рішення ВСУ.

"Водій повинен врахувати можливі маневри пішохода на пішохідному переході" – позиція суду.

За словами Олексія Білошицькаого,  у грудні 2019 року Верховний Суд виніс постанову, яка може зацікавити як водіїв, так і пішоходів.

"До суду звернувся водій з наміром оскаржити постанову, винесену інспектором патрульної поліції за порушення вимог пункту 18.1 правил дорожнього руху, а саме: "водій транспортного засобу, що наближається до нерегульованого пішохідного переходу, на якому перебувають пішоходи, повинен зменшити швидкість, а в разі потреби зупинитися, щоб дати дорогу пішоходам, для яких може бути створена перешкода чи небезпека", – розповідає перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції.

Отже, позивач у судовому засіданні пояснив, що "коли наближався до нерегульованого пішохідного переходу, то побачив, що до пішохідного переходу підійшов один пішохід (жінка). Вказаний пішохід знаходився на лівому боці проїзної частини відносно напрямку руху позивача. Під'їхавши безпосередньо до нерегульованого пішохідного переходу, позивач побачив, що пішохід зробив один чи два кроки по пішохідному переходу. При цьому він перебував на зустрічній смузі руху та до середини проїзної частини залишилася достатня відстань, де автомобіль позивача міг створити небезпеку для руху для пішохода. У вказаному випадку, у разі зменшення позивачем швидкості руху та застосування екстреного гальмування для зупинки транспортного засобу, автомобіль позивача зупинився б безпосередньо на пішохідному переході, що створило б перешкоду для пішохода та зважаючи на те, що позивач рухався в щільному потоці автомобілів міг створити аварійну ситуацію. Зважаючи на це, позивач не створюючи ніяким чином небезпеки для руху пішохода та інших транспортних засобів, продовжив рух".

Судом першої інстанції позивачу було відмовлено в задоволенні адміністративного позову, після чого він звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду, який в свою чергу, скасував постанову Новозаводського районного суду міста Чернігова від 10 серпня 2017 року і задовольнив позовні вимоги водія.
Не погодившись з рішенням апеляції патрульна поліція звернулась до Верховного Суду, який 4 грудня 2019 року поставив крапку в цій історії – рішення першої інстанції було залишено в силі.

Крім того, в позиції суду викладено деякі корисні роз’яснення, щодо пункту правил 18.1:
– на нерегульованих пішохідних переходах пішоходи мають перевагу в русі перед транспортними засобами з моменту, коли вони ступили на перехід;
– для виконання вимоги цього пункту водій транспортного засобу обов'язково повинен своїм маневром показати пішоходам, що він дає дорогу, тобто знизити швидкість, якщо цього достатньо для того, щоб дати дорогу або зупинитися;
– забороняється здійснювати об'їзд пішохода, який перебуває на пішохідному переході незалежно від відстані між ним і транспортним засобом, а також збільшувати швидкість з метою "проскочити" перед пішоходом, який ступив на нерегульований пішохідний перехід;
– водій повинен врахувати можливі маневри пішохода на пішохідному переході (пішохід може зупинитися, передбачаючи небезпеку, побігти або уповільнити хід) і спрогнозувати можливий розвиток ситуації: якщо ймовірно, що шляхи руху пішохода (незалежно від того, як він рухається) і транспортного засобу можуть перетнутися на переході, – уникнути такої ситуації, тобто дати дорогу пішоходу.
Посилання на рішення судів:
Перша інстанція http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/68289467
Апеляційна http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/68901651
Касаційна http://reyestr.court.gov.ua/Review/86103019

"Але це не означає, що пішоходи мають забувати про ПДР! Пам’ятайте про власну безпеку і безпеку інших учасників дорожнього руху", – резюмує Олексій Білошицький.

Попередня публікаціяРоботи Героя небеснії сотні Валерія Берзденюка на виставці у Вінниці
Наступна публікація14 тисяч літрів фальсифікованого алкоголю вилучили на Вінниччині