На Вінниччині в структурі захворюваності на злоякісні новоутворення рак прямої кишки у чоловіків посідає четверте місце, у жінок – п’яте, повідомляють в ДУ «Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб».
Колоректальний рак – це група злоякісних новоутворень, що розвиваються із клітин слизової оболонки ободової та прямої кишки. Щорічно у світі діагностують близько 1,4 млн нових випадків колоректального раку – 9 % від усіх вперше виявлених злоякісних пухлин.
Колоректальний рак, як і більшість онкологічних захворювань, на початкових етапах протікає безсимптомно. Втім, є низка проявів, які мають спонукати кожного до негайних, невідкладних дій щодо визначення стану свого здоров’я.
Зверніться до лікаря, якщо помітили такі симптоми:
- патологічна втомлюваність;
- різка втрата ваги;
- симптомокомплекс малокрів’я – запаморочення, блідість шкіри та слизових оболонок, серцебиття та задишка при відносно незначних фізичних навантаженнях;
- зміни в роботі кишківника – багаторазові тривалі закрепи, проноси, кишкові спазми, епізоди діареї тощо, які виникли без причини;
- кров у калі.
Лікування колоректального раку – це тривалий, складний та багатоетапний процес, що проводиться в спеціалізованих лікувальних закладах.
Основні дослідження для раннього виявлення колоректального раку:
- колоноскопія – діагностика слизової оболонки товстої кишки. Проводиться за допомогою спеціального оптичного пристрою – колоноскопа, що обладнаний гнучкою оптикою, джерелом світла та інструментальним каналом, через який можливо взяти біопсію або видалити невеликі поліпи товстої кишки;
- гнучка ректороманоскопія – візуальна діагностика слизової оболонки прямої та кінцевої частини ободової кишки;
- віртуальна колонографія – моделювання контуру стінки ободової кишки за допомогою рентгенівської комп’ютерної томографії.
Водночас запобігти розвитку колоректального раку цілком можливо.