«Жива спадщина Грушевського»: на Козятинщині створять інклюзивний культурний простір для дітей та ветеранів

У селі Сестринівка готуються до реалізації важливої культурно-соціальної ініціативи — проєкту «Жива спадщина Грушевського», який об’єднає громаду через історію, мистецтво та взаємодію.

Проєкт став переможцем конкурсу «Наша спадщина», що реалізується ГО «Ми – Вінничани» за підтримки Благодійного фонду Миколи Філонова «Український Альянс» та БФ «МХП – Громаді». Ініціатором виступила громадська організація «Сонце в тобі».

Простір єдності, доступний для кожного

Ключова ідея проєкту — створення інклюзивного інтерактивного культурного простору, де зможуть взаємодіяти діти з ментальною інвалідністю, нормотипові діти, ветерани війни та їхні родини.

У межах ініціативи на базі місцевого музею облаштують спеціальну зону, де історія стане відчутною на дотик. Відвідувачі зможуть не лише дізнаватися про минуле, а й брати участь у майстер-класах із традиційних ремесел — гончарства, писанкарства та лозоплетіння.

Керівниця проєкту, голова ГО «Сонце в тобі» Ірина Шахін підкреслює:

«Наше завдання — створити простір, де кожен відчує свою приналежність до спільної культури. Через мистецтво ми прагнемо об’єднати різні покоління та соціальні групи, дати можливість дітям і ветеранам взаємодіяти, відновлюватися та знаходити підтримку».

Жива історія як основа проєкту

Сестринівка обрана не випадково. Саме тут формувався світогляд Михайла Грушевського — у дитинстві він часто гостював у свого діда, священника Захарія Оппокова.

У своїх спогадах Грушевський називав Сестринівку «центром своїх мрій» і місцем, яке стало для нього справжньою духовною батьківщиною. Саме ця жива історична пам’ять і лягла в основу концепції проєкту — зробити спадщину не музейною, а доступною, відчутною та актуальною.

Простір турботи і відновлення

Локація майбутнього простору вже має особливу атмосферу. Територія музею доглянута працівниками закладу на чолі із завідувачем Олександром Моторним, які власноруч створили затишне середовище з квітниками та зонами відпочинку.

Цей природний і спокійний простір стане важливою частиною проєкту — місцем для емоційного відновлення, творчості та неформального спілкування.

Завершення — масштабний фестиваль

Реалізація проєкту триватиме до вересня 2026 року. Фіналом стане великий фольклорний фестиваль до 160-річчя Михайло Грушевський.

У програмі:

  • презентація інтерактивного простору
  • відкриті майстер-класи з традиційних ремесел
  • виступи аматорських колективів
  • благодійний ярмарок на підтримку ЗСУ

Підтримка та значення для громади

Загальний бюджет проєкту складає 65 000 грн, з яких 60 000 грн — грантові кошти, а 5 000 грн — власний внесок організації.

Проєкт «Жива спадщина Грушевського» — це не лише про збереження історії. Це про створення сучасного простору взаємопідтримки, інклюзії та єдності, де спадщина стає інструментом для відновлення та розвитку громади.

Попередня публікаціяВтрата для освітянської спільноти: пішов із життя професор ВДПУ Леонід Коношевський
Наступна публікаціяЧотири нагороди за день: вінницькі веслувальники феєрично виступили на Кубку України