Другий день поспіль у Вінниці тривають протести проти законодавчих змін, які загрожують незалежності антикорупційних органів. Якщо в перший день протесту на Майдані Небесної Сотні зібралося декілька десятків людей, то вчора їх було вже декілька сотень.

Автор: Ольга Льон

З чого почалося?

Ввечері 22 липня декілька десятків людей зібралися на Майдані Небесної Сотні, щоб висловити своє невдоволення ухваленням законопроєкту №12414. Він передбачає зміни до Кримінального процесуального кодексу України, які фактично обмежують незалежність Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП).

Люди вийшли з вимогою ветувати прийнятий законопроєкт.

«Ми зібралися, аби висловити своє невдоволення. Дати владі зрозуміти, що ми проти цього рішення. Ми не хочемо підписання цього законопроєкту президентом, тому ми закликаємо його ветувати цей закон. Долучаємось до суспільного розголосу і, знову ж таки, висловлюємо своє невдоволення. Аби люди розуміли, що ми слідкуємо, ми бачимо і ми не збираємось мовчати», — прокоментувала акцію організаторка Валерія.

Вже після того, як акція у Вінниці завершилась, стало відомо, що Президент підписав законопроєкт №12414 і його опублікували у парламентській газеті «Голос України», тож він фактично набирає чинності з наступного після публікації дня як Закон №4555.

«Нас не почули, тож ми виходимо знов»

Вже наступного дня — 23 липня — у Вінниці, як і в інших містах, протести продовжилися. У центрі міста відбулася ще одна мирна акція протесту. Цього разу зібралося значно більше людей — кілька сотень. Учасники приходили самі, з дітьми, з друзями, навіть з домашніми улюбленцями. Більшість протестувальників — молодь.

Під час акції люди скандували: «Ганьба!», «Корупція вбиває!», «Руки геть від НАБУ!», «Нахіба мені система, що працює проти мене!», а під кінець акції ще й — «Разом нас багато — нас не подолати». Акція тривала з восьмої до десятої вечора.

Реакція влади

У той же день, 23 липня, Зеленський провів низку нарад з керівниками СБУ, НАБУ, САП, МВС, НАЗК, ДБР та Генеральним прокурором. Обговорювали новий закон, реакцію суспільства та майбутнє антикорупційних органів. Під вечір стало відомо, що Президент заявив про підготовку законопроєкту, що має гарантувати незалежність антикорупційних інституцій та унеможливити російський вплив на правоохоронну систему. У НАБУ та САП привітали ініціативу президента.

Плани на далі

На запитання, чи плануються ще акції, учасники відповідають: слідкуватимуть за розвитком подій і реагуватимуть відповідно.

Контекст:

22 липня Верховна Рада України ухвалила законопроєкт №12414 про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України. Спочатку документ стосувався лише особливостей досудового розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних із зникненням осіб безвісти за особливих обставин в умовах воєнного стану. Парламент прийняв його за основу у квітні 2025 року.

Однак 22 липня на засіданні комітету з правоохоронної діяльності депутати несподівано додали до нього суперечливі правки, які стосуються повноважень антикорупційних органів: Національного антикорупційного бюро (НАБУ), яке розслідує корупційні злочини, та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), яка керує розслідуваннями.

Зокрема, закон дозволяє посилити роль Генерального прокурора в роботі САП і передбачає можливість вилучення справ із НАБУ “у разі неефективного досудового розслідування, або за наявності об’єктивних обставин, що унеможливлюють функціонування НАБУ в умовах воєнного стану” тощо.

А ще там з’явилися правки в статтю про право слідчого, дізнавача чи прокурора увійти до житла чи іншого володіння особи до постановлення ухвали слідчого судді.

Попередня публікаціяЛариса Білозір передала дрони та автомобіль для військових із Вінниччини
Наступна публікаціяУ Вінниці чоловік впав у триметрову яму — врятували рятувальники