27 травня 2025 року, село Гранів, Вінницька область. Віряни Православної Церкви України та технічні фахівці КП «Гайсинський МБТІ» знову були недопущені до Свято-Миколаївського храму, попри заплановану інвентаризацію майна релігійної громади, згідно з рішенням суду. Двері церкви залишались зачиненими, а на місці події зібралися прихильники УПЦ (московського патріархату), які виступали проти участі представників ПЦУ. Священник УПЦ не з’явився, тоді як священника ПЦУ не пустили до храму.
Передісторія конфлікту
Село Гранів Гайсинського району стало осередком релігійного протистояння після того, як у травні 2022 року місцева релігійна громада офіційно вирішила перейти під юрисдикцію Православної Церкви України. За словами голови парафіяльної ради Володимира Завгороднього, ініціативу підтримали 889 мешканців із майже 2000 жителів села.
Попри легітимну реєстрацію громади ПЦУ, Свято-Миколаївський храм — єдина культова споруда в селі — досі перебуває під контролем священника та вірян УПЦ, які не погоджуються на почергові богослужіння.
“Говорили, давайте почергово. Категорично на це ніхто не чує”, — коментує ситуацію мешканка села, яка є вірянкою ПЦУ.
Вона, як і багато інших, прагне молитися у храмі рідною мовою, у храмі, який, за її словами, “належить громаді”.
Натомість прихильники УПЦ наполягають, що українські піснеспіви та мова — “неблагословенні”, відмовляються від спільного користування спорудою і звинувачують опонентів у “гріховності”.
Наразі будівля фактично продовжує перебувати під контролем священнослужителів та вірян УПЦ (московського патріархату), які відмовляються від почергового користування храмом або його відкриття для громади ПЦУ.
Судова позиція:
Судова ухвала від 28.11.2023 р. зобов’язує забезпечити доступ представників громади ПЦУ до храму для проведення інвентаризаційної оцінки та технічного обстеження.
Згідно з рішенням, виконання технічних робіт доручене КП «Гайсинський МБТІ». На підставі наданих дозволів і реєстраційних документів інвентаризація є законною та має проводитися безперешкодно.
Окремою Ухвалою суду від 8 квітня 2024 року Яровий В.В. повинен був надати доступ до будівлі церкви на вул. Філоненка, 11 у с. Гранів для технічної інвентаризації, і не має права чинити цьому перешкоди. Всі організаційні моменти (виклик техніків, витрати, подача заяви) — на стороні релігійної громади.
Попри це техніки КП «Гайсинський МБТІ» виїжджали на місце 18 разів і жодного разу не були допущені до Храму.
Фото: Віктор Рись