Із початком широкомасштабного вторгнення російської федерації в Україну особливу увагу в області було приділено питанням захисту культурної спадщини. Вінницька область оперативно відреагувала на загрозу, організувавши системну роботу щодо збереження національних надбань.
Захист музейних фондів та цінних видань
З метою збереження державної частини Музейного фонду України, а також фонду рідкісних і цінних видань Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки імені В. Отамановського, Управління культури та креативних індустрій Департаменту гуманітарної політики обласної військової адміністрації розробило методичні рекомендації для територіальних громад, районних адміністрацій, музеїв та бібліотек області.
У документі йдеться про алгоритми дій на випадок евакуації матеріальних культурних цінностей. Відповідно до рекомендацій, керівниками музейних закладів було визначено перелік предметів, що підлягають евакуації у разі загрози.
Консервація та збереження експонатів
У 2022 році постійні експозиції музеїв області були демонтовані, а всі музейні об’єкти — належно упаковані та переміщені до фондосховищ. Проте, враховуючи відсутність бойових дій на території Вінницької області упродовж 2023–2024 років, музеї поступово повертаються до звичного режиму роботи, а частину експозицій — відкрито для відвідувачів.
Співпраця з міжнародними організаціями
Значну роль у збереженні культурної спадщини відіграла підтримка з боку міжнародних партнерів. Вінницький обласний краєзнавчий музей виступив гуманітарним хабом для прийому і розподілу допомоги серед інших музейних установ області.
Музейні заклади Вінниччини отримали:
-
пакувальні матеріали та спеціальну тару для транспортування цінностей;
-
засоби контролю температури та вологості;
-
акумуляторні ліхтарі, павербанки, осушувачі повітря, вогнегасники;
-
ноутбуки для роботи у кризових умовах.
Окремо варто відзначити допомогу від Національного музею історії України, який передав п’ять генераторів, отриманих від данської організації Blue Shield (Блакитний Щит).
Постійна готовність до реагування
Питання евакуації культурних цінностей та їх захисту перебуває на постійному контролі Вінницької обласної військової адміністрації. Забезпечення умов для збереження історико-культурної спадщини — один із ключових пріоритетів у період воєнного стану.
Навіть у найтемніші часи культура залишається світлом. Завдяки спільним зусиллям влади, музейників та міжнародних партнерів культурна спадщина Вінниччини зберігається для майбутніх поколінь.