Парламентська асамблея Ради Європи затвердила резолюцію «Іноземне втручання — загроза демократичній безпеці в Європі», яка має особливе значення для України. Документ акцентує увагу на небезпеках гібридного впливу, зокрема з боку Російської Федерації.
Ключові положення резолюції:
- РФ визнано основним джерелом гібридного втручання в Європі, зокрема через кампанії дезінформації, приховане фінансування та спроби впливу на виборчі процеси.
- Серед задокументованих прикладів втручання — референдум щодо Brexit (2016), вибори у США (2016), Франції (2017), події в Каталонії (2017), а також вибори в Молдові та Румунії (2024).
- Країнам-членам рекомендовано адаптувати національне законодавство до викликів іноземного впливу, посилити цифрову й медіаграмотність, підтримувати незалежну журналістику та залучати молодь до боротьби з корупцією.
- Особливу увагу приділено ролі штучного інтелекту, який має слугувати інструментом на захист демократії.
- Асамблея також закликала чітко визначити поняття «іноземного втручання» та посилити відповідальність за подібні дії.
Українській делегації вдалося внести низку важливих поправок до тексту резолюції:
- Вказано, що авторитарні режими активно використовують соціальні мережі для поширення дезінформації як елемент державної політики. До поширення прихованої пропаганди долучаються підконтрольні «журналісти», блогери й інфлюенсери, які отримують фінансування від російської влади.
- Росія системно застосовує новітні технології та методи маніпуляції для впливу на внутрішню та зовнішню політику європейських держав, зокрема через інструменти «антивоєнних рухів», що можуть використовуватися в інформаційних операціях.
- Зазначено, що підтримка «антивоєнних рухів» має бути обґрунтованою та обмеженою лише випадками, коли наявні достовірні докази переслідувань за антивоєнні переконання.
Українська делегація висловила вдячність міжнародним партнерам за солідарність та підтримку.
«Це голосування — свідчення розуміння масштабів загроз, які несе російське втручання для демократичних процесів у Європі», — наголосила народна депутатка України Лариса Білозір.