Історія з арештом рахунків та критичною ситуацією в ОСББ «Грибоєдова 3» триває. Нещодавно мешканці будинку зіткнулися з черговою проблемою — зупинкою ліфтів, що особливо вдарило по маломобільних жителях: літніх людях, інвалідах та родинах із маленькими дітьми.
Ліфти відновили завдяки зусиллям мешканців
Жителі будинку самотужки зібрали кошти на погашення частини боргу перед обслуговуючою компанією «Вінницяміськліфт». Завдяки їхнім внескам вдалося сплатити:
- 19 885,84 грн за листопад 2024 року,
- 10 000 грн — половину боргу за грудень 2024 року.
Загалом було перераховано 29 885,84 грн.
«Ми вдячні директору ВМКП “Вінницяміськліфт” Анатолію Уздеміру за те, що пішов нам назустріч і відновив роботу ліфтів», — зазначають мешканці.
Загроза відключення електроенергії та опалення
Однак тепер будинок стоїть перед новою небезпекою — можливим знеструмленням, а отже, й відключенням опалення. Причина — позов компанії «Енера Вінниця» щодо заборгованості. В енергопостачальній компанії запевнили, що відкличуть позов, якщо борг буде погашено до обіду п’ятниці.
На момент публікації борг перед «Енера Вінниця» сплатили жителі зібравши кошти — 23.880 грн.
Передісторія конфлікту
Проблеми в ОСББ «Грибоєдова 3» почалися ще в листопаді 2024 року, коли його рахунки заарештували. Позов подала ТОВ «Ремонтна служба “Майстер”», яка вимагала виплати боргу за ремонт водогону теплої води.
7 листопада Господарський суд Вінницької області видав наказ про стягнення з ОСББ:
- 446 801,25 грн — основний борг,
- 10 291,69 грн — інфляційні втрати,
- 8 971,61 грн — 3% річних,
- 58 847,04 грн — пеня,
- 7 873,67 грн — судовий збір.
Загальна сума разом із виконавчим збором склала 586 363,79 грн.
Спроба зібрання мешканців та скандал
25 листопада голова правління ОСББ Сергій Плахотнюк повідомив у вайбер-групі про заплановані на 14 грудня збори, а також про своє рішення скласти повноваження. Він пообіцяв:
- надати фінансовий звіт,
- розрахуватися з боргами ОСББ,
- завершити ремонти дахів у 4-му та 5-му під’їздах.
Однак 14 грудня збори так і не відбулися. Голова правління та члени ОСББ не з’явилися, а за кілька годин до заходу Плахотнюк повідомив про їхнє скасування у вайбер-групі. Більшість мешканців про це не знали, оскільки на під’їздах не було жодних оголошень.
Тим часом також загострюється проблема з дахом п’ятого під’їзду, який тече і підтоплює квартири та комунікації. Жителі під’їзду кажуть, що затікає вже до п’ятого поверху.
«В моєї сусідки Наталії Степанівни, вона вчителька, в неї вже мокра стіна», – каже Таїсія Григорівна, жителька п’ятого під’їзду.
Обурені жителі викликали поліцію, щоб з’ясувати, чи має місце фінансове зловживання або ж бездіяльність правління ОСББ.
Ключові проблеми будинку
- Арештовані рахунки – на момент арешту на них не було коштів.
- Ремонт дахів – мешканці перераховували гроші з 2020 року, але завершили лише ремонт даху 6-го під’їзду.
- Аварійний стан будинку – у 5-му під’їзді дах протікає аж до 5-го поверху.
«Наш будинок перетворюється на руїну, а проблеми накопичуються. Голова правління ховається, а дах, як і раніше, протікає», — зазначає мешканка пані Ірина.
Підозри у зловживаннях та кримінальне провадження
Жителі підозрюють, що кошти ОСББ могли незаконно виводитися з рахунків починаючи з 2022 року. Саме тому вони звернулися до поліції.
У ГУНП у Вінницькій області повідомили, що розпочато кримінальне провадження за ч. 4 ст. 191 ККУ (привласнення або розтрата майна). Санкція статті передбачає до 8 років ув’язнення з позбавленням права обіймати певні посади.
Що далі?
Мешканці сподіваються на результати розслідування, яке допоможе розставити всі крапки над «і». Однак реальність така, що їхнє життя залишається у підвішеному стані: рахунки заблоковані, ремонти не проводяться, а комунальні проблеми з кожним днем загострюються.
Днями, компанія ТОВ «Вінниця Комфорт Сервіс», як веде бухгалтерію ОСББ, нарешті надала інформацію про борги співвласників на 1.02.2025 року. – 442.288,28 грн.:
З них борг власників нежитлових приміщень (комерція)- 235.076,32 грн.
Житлові приміщення борг – 141.690.07 грн.
+Фонд ОСББ (житлові +нежитлові разом) -65 521,89 грн.
Ситуація з розблокуванням рахунків та ремонтом у будинку: коментар Голови правління ОСББ “Грибоєдова 3” Плахотнюка Сергія Васильовича
Які у вас ситуації з розблокуванням рахунків? Чи це взагалі можливо? Чи можна виправити ситуацію, яка склалася зараз?
— Так.
Чому заблоковано рахунки?. У 2023 році ТОВ “Ремонтна служба “Майстер” здійснила заміну металевих труб (яким понад 40 років) на нові. ОСББ не змогло вчасно оплатити за проведені роботи.
На цю заміну труб ОСББ кошти не збирало.
Тому ТОВ «Ремонтна служба «Майстер» подала до суду, внаслідок чого було заблоковано рахунки.
У нас розмір внеску 5,50 грн. не змінювався з 2019 року.
За ці п’ять років лише електроенергія подорожчала двічі.
У 2019 році ми оплачували за технічне обслуговування ліфтів 12 000 грн., а з січня 2025 року вже повинні оплачувати 23 000 грн.
Правління неодноразово зверталося з питанням підняття розміру внесків, пропонувало провести загальні збори. Повідомляло власникам про проблеми – необхідна термінова заміна труб холодної води, опалення, заміна вікон та інше. Але всі ініціативи були проігноровані – жодних зауважень чи пропозицій від мешканців не надходило.
Таким чином і склалася ця ситуація.
На цей час її можна вирішити: якщо труба вже замінена, то суму можна розподілити на 320 квартир, що складе приблизно 1800 гривень з кожної. Оплативши ці кошти, можна розблокувати рахунок.
Якщо ж мешканці не задоволені роботою правління і мене особисто, вони можуть зібрати загальні збори.
Для цього потрібно троє власників, які утворять ініціативну групу, проведуть збори, оберуть нового голову, нове правління та сформують новий кошторис.
Ситуація не є критичною.
Коли ми були на місці, нам сказали, що ремонт даху так і не було виконано. Люди обурювалися через те, що в їхні квартири тече вода?
— Так, я з вами згоден. Ми свого часу подавали заявку на програму “30 на 70” від міської ради, щоб зробити ремонт даху. Ми навіть розробили проєкт і подали його.
Однак на той момент ще не були зібрані 20% коштів, як того вимагає регламент. Деякі квартири так і не здали кошти на цей капітальний ремонт.
Пізніше нам запропонували взяти участь у програмі “Енергодім”. Ми провели енергоаудит, зібрали загальні збори, подали заявку, хоча якраз “ініціативні власники” доклали максимум зусиль не брати участь у програмі. Але з початком війни це питання «зависло», адже пріоритети змінилися. Згодом умови програми змінилися, і ми вже не змогли взяти в ній участь.
Попри це, частина ремонту даху була виконана. Відремонтовано покрівлю над 8-м, 9-м та 6-м під’їздами та частково 4.
Проблема в тому, що коли ми розраховували витрати за програмою “30 на 70”, на один під’їзд було потрібно 85 тисяч гривень. Але сьогодні ремонт одного під’їзду обходиться вже у 147 тисяч. Фізично цих коштів не вистачає, адже розмір внеску 5,50 грн. залишався незмінним.
З час створення ОСББ було поміняно труби каналізації у підвалі, зроблено освітлення у під’їздах, замінено труби холодної та гарячої води у 1,8,9 підвалах. Очищені та повністю ізольовані всі підвали та багато інших робіт. Але ні кого з власників не цікавило, за які гроші проводили ці роботи. І на всі ці роботи ОСББ не збирало гроші, хоча ці роботи не були враховані у Кошторисі, який приймали у 2019 році.
Ще у 2022 та 2023 роках правління зверталося до мешканців про внесення змін до Кошторису, переобрання членів правління та Глави правління, із проханням подати пропозиції. Але ніхто не відреагував.
Зараз складається таке враження, ніби я намагаюся виправдовуватися. Але я просто пояснюю ситуацію, як вона є.
Протягом п’яти років я керував будинком.
Світло, ліфти, вода – все працювало.
Вода не перекривалася довше, ніж на пів дня, поки тривали ремонтні роботи.
Всі питання вирішувалися максимально оперативно.
Зараз ситуація склалася так, що рахунки заблоковані, а борги накопичуються. Але що далі? Які можливі рішення?
— Сума велика, але її можна покрити.
Труба, яку ми замінили, вже два роки ми використовуємо. Завдяки заміні труби гарячої води в підвалі 2-7 під’їздів з’явилася гаряча вода в 9 під’їзді, якої не було понад 15 років.
Але ціни на матеріали значно зросли, якби ми почали цей ремонт зараз, він би коштував на 50-100% дорожче.
Я намагався розв’язувати це питання оперативно. Але кризова ситуація, нервове напруження та проблеми зі здоров’ям змусили мене відійти від справ.
Я закликав мешканців взяти участь в управлінні будинком, але жодної ініціативи не було.
Тобто, ситуація не є безвихідною?
— Абсолютно. Просто потрібно зібрати загальні збори, ухвалити рішення та діяти.
Я неодноразово просив мешканців обрати ревізора, який би контролював фінансову звітність. Ніхто не відгукнувся.
Я вивішував оголошення про необхідність перегляду кошторису – все було проігноровано.
Тепер деякі мешканці обурюються, дають інтерв’ю, критикують правління. Але де вони були всі ці п’ять років?
Коли ЕНЕРА подала на нас позов – питання вже не можна ігнорувати. Ми використовували електроенергію, і гроші за отриману електроенергію потрібно повернути.
Чи є активність серед мешканців?
— Так, я знаю, що вони вже почали збирати кошти на ліфти та електроенергію, це вирішення потокових проблем, але не розв’язання основних проблем ОСББ.
Активні мешканці, які п’ять років не брали участі в управлінні будинком, не цікавилися життєдіяльністю ОСББ, тепер висловлюють претензії. Дають інтерв’ю, мабуть, розраховуючи що хтось виділятиме гроші на утримання їхньої власності?
Чому вони не бралися за цю роботу раніше? Чому не пропонували допомогу, коли ми шукали рішення?
У “ініціативних” власників завжди є реальна можливість очолити правління ОСББ, увійти до складу правління і насправді почати керувати своїм домом.
Будинок це власність всіх хто живе в будинку і тільки власники повинні самостійно або за участю у різноманітних програмах утримувати будинок.