У 2025 році у Вінниці вперше проведуть конкурс на підтримку книговидання, який сприятиме поширенню знань про місто, його історико-культурну спадщину, туристичний потенціал та роль вінничан у національних і світових процесах.
Фінансування та умови участі
На реалізацію цієї ініціативи у бюджеті Вінницької громади на 2025 рік передбачено 1,1 мільйона гривень, з яких 1 мільйон гривень – це фінансова підтримка переможців конкурсу. Один проєкт зможе отримати до 200 тисяч гривень за умови співфінансування у розмірі 30%.
«Раніше книжкові проєкти подавалися на «Бюджет громадських ініціатив» або конкурси соціокультурних грантів. Однак, працюючи над стратегією розвитку туризму, ми вирішили запровадити окрему програму підтримки книговидання», – зазначив Олександр Вешелені, директор департаменту маркетингу міста та туризму.
За його словами, інтерес українців до читання та культури зріс під час війни, проте видавництва не завжди мають достатньо обігових коштів для втілення цікавих книжкових проєктів.
Що можна подати на конкурс?
До участі прийматимуться проєкти на видання книг про:
- Вінницю та населені пункти Вінницької міської територіальної громади (не менше 30% обсягу видання);
- Видатних вінничан, які зробили внесок у національну та світову історію, культуру, науку.
Подати заявки зможуть тільки суб’єкти видавничої справи, які зареєстровані у Вінницькій громаді не менше ніж за рік до оголошення конкурсу. Водночас авторами чи партнерами проєктів можуть бути як вінничани, так і представники інших міст.
Заявки оцінюватимуть незалежні експерти за п’ятьма критеріями. Важливо, що ті, хто братиме участь у конкурсі, не зможуть входити до складу експертної комісії.
Як подати заявку?
Прийом заявок триватиме 30 днів з моменту оголошення конкурсу (орієнтовно з кінця січня 2025 року).
Для участі необхідно подати:
- заявку та кошторис проєкту;
- рукопис або макет книжки (не менше 20% її змісту);
- копії авторських угод та інших документів щодо використання об’єктів інтелектуальної власності.
Підтримка видавців та промоція книг
Окрім конкурсу, заплановані навчальні нетворкінгові заходи, які допоможуть авторам та видавцям розібратися у питаннях авторського права, маркетингу, підготовки видань.
Організатори також готові підтримувати презентації нових книг. Їх можна буде представити на таких майданчиках, як VinBookFest у вересні, а в перспективі – на всеукраїнських книжкових ярмарках.
Під час зустрічі в Туристичному хабі Visit Vinnytsia видавці мали змогу презентувати себе, а автори – розповісти про майбутні видання.
Однією з перших представила свій проєкт вінницька художниця та письменниця Дар’я Паламарчук.
«Я працюю над книгою «Вінниця в акварелях» – це не просто альбом акварельних робіт, а ще й серія майстер-класів. Вінничани та гості міста зможуть не лише милуватися живописними місцями Вінниці, а й навчитися різним акварельним технікам. Приблизно 50% книги вже готові, тож буду рада співпраці!»
Офіційний старт конкурсу відбудеться наприкінці січня. Ознайомитися з повними умовами можна за посиланням:
🔗 vmr.gov.ua/departament-marketynhu-mista-ta-turyzmu