В умовах повномасштабної війни в Україні спостерігається зростання кількості випадків домашнього насильства та гендерно зумовленого насильства. За даними аналітичної платформи «Опендатабот», у 2023 році зареєстровано понад 2700 кримінальних проваджень за фактами домашнього насильства, що на 11% більше, ніж у 2021 році. За останні п’ять років в Україні відкрито понад 10 тисяч таких справ.
Директорка департаменту Національних гарячих ліній ГО «Ла Страда-Україна» Альона Кривуляк зазначає, що війна стала каталізатором зростання насильства.
«Агресія, яку ми не вміємо виплескувати в безпечний спосіб, призводить до жорстоких випадків у сім’ях. Особливо помітне збільшення випадків сексуального насильства, яке відбувається не лише вдома, а й у громадських місцях, на роботі чи в навчальних закладах», — розповіла вона.
Куди звертатися по допомогу?
Постраждалі від насильства можуть звернутися:
до поліції за номерами 102 або 112;
за медичною допомогою — за номерами 103 або 112.
Також доступні:
Центри безоплатної правової допомоги, які надають адвокатів за державний кошт;
притулки для постраждалих («шелтери») та кризові кімнати, де можна знайти тимчасовий прихисток.
«Кризові кімнати є не в усіх регіонах, але там, де вони доступні, поліція зобов’язана допомогти потрапити туди, якщо є загроза залишатися вдома», — зазначила Кривуляк.
На прифронтових територіях ситуація є критичною через евакуацію притулків. Водночас за міжнародної підтримки в Україні створено Центри допомоги врятованим, де надаються юридична, медична, психологічна підтримка та житло.
Важливість підтримки
Зростання кількості справ свідчить про необхідність посилення системи захисту. Необхідно забезпечити доступ до допомоги навіть у складних умовах війни, щоб кожна постраждала жінка чи дитина знала, що не залишиться наодинці зі своєю проблемою.