В умовах повномасштабної війни в Україні спостерігається зростання кількості випадків домашнього насильства та гендерно зумовленого насильства. За даними аналітичної платформи «Опендатабот», у 2023 році зареєстровано понад 2700 кримінальних проваджень за фактами домашнього насильства, що на 11% більше, ніж у 2021 році. За останні п’ять років в Україні відкрито понад 10 тисяч таких справ.

Директорка департаменту Національних гарячих ліній ГО «Ла Страда-Україна» Альона Кривуляк зазначає, що війна стала каталізатором зростання насильства.

«Агресія, яку ми не вміємо виплескувати в безпечний спосіб, призводить до жорстоких випадків у сім’ях. Особливо помітне збільшення випадків сексуального насильства, яке відбувається не лише вдома, а й у громадських місцях, на роботі чи в навчальних закладах», — розповіла вона.

Куди звертатися по допомогу?

Постраждалі від насильства можуть звернутися:

  • до поліції за номерами 102 або 112;
  • за медичною допомогою — за номерами 103 або 112.

Також доступні:

  • Центри безоплатної правової допомоги, які надають адвокатів за державний кошт;
  • притулки для постраждалих («шелтери») та кризові кімнати, де можна знайти тимчасовий прихисток.

«Кризові кімнати є не в усіх регіонах, але там, де вони доступні, поліція зобов’язана допомогти потрапити туди, якщо є загроза залишатися вдома», — зазначила Кривуляк.

На прифронтових територіях ситуація є критичною через евакуацію притулків. Водночас за міжнародної підтримки в Україні створено Центри допомоги врятованим, де надаються юридична, медична, психологічна підтримка та житло.

Важливість підтримки

Зростання кількості справ свідчить про необхідність посилення системи захисту. Необхідно забезпечити доступ до допомоги навіть у складних умовах війни, щоб кожна постраждала жінка чи дитина знала, що не залишиться наодинці зі своєю проблемою.

Попередня публікаціяУ Вінниці відбудеться психологічний семінар для молоді
Наступна публікаціяБезоплатні заходи для жінок та дівчат у «Затишно space» з 26 листопада по 1 грудня