Дифтерія – небезпечна інфекційна хвороба. Вона здебільшого вражає слизові оболонки дихальних шляхів і шкіру, але іноді може призводити до ускладнень, вражаючи нервову систему, серце й нирки. Її збудником є бактерія Corynebacterium diphtheriae.

Дифтерія передається через кашель, чхання, поцілунки. Можлива передача через контакт із зараженими поверхнями, предметами побуту: посудом, іграшками, а також через заражену воду чи продукти. Крім того, дифтерію можна отримати і від хворої на дифтерію людини, так і від носія інфекції без симптомів.

Випадки дифтерії в Україні

За останні роки в Україні було зафіксовано:

  • 2022 р. – 2 випадки дифтерії;
  • 2023 р. – 1 випадок дифтерії;
  • За перші 6 місяців 2024 р. – 1 випадок.

Найефективніший захист від дифтерії – вакцинація. Згідно зі статистичними даними, близько 20% невакцинованих від неї помирають, попри своєчасну медичну допомогу. Зазвичай це або діти до 5 років або дорослі віком понад 40 років.

Перебіг хвороби

За два-п’ять днів після інфікування можуть з’явитися такі симптоми:

  • біль у горлі та захриплість голосу;
  • виділення з носа; лихоманка та озноб;
  • слабкість і втома;
  • сіра або біла плівка на мигдалинах і горлі (фібринозні плівки);
  • дзвінкий, «гавкучий» кашель;
  • набряк шиї, утруднене дихання, збільшення лімфатичних вузлів на шиї.

Без належної медичної допомоги та лікування можливі серйозні ускладнення. Наприклад, бактерії можуть виробляти токсин, який пошкоджує тканини в місці інфікування (зазвичай у носі та горлі). Це може призвести до утворення щільної сірої мембрани з мертвих клітин і бактерій, що може блокувати дихальні шляхи.

З-поміж ускладнень може бути ураження серця – токсин поширюється з кровообігом та пошкоджує інші тканини організму. Це зі свого боку може призвести до запалення серцевого м’яза (міокардиту), а часом – до серцевої недостатності та раптової смерті.

Крім цього, токсин може пошкоджувати нервові закінчення, спричиняючи проблеми з ковтанням та зміни голосу, м’язову слабкість і параліч, а також зупинку дихання.

Лікування та профілактика

Незалежно від тяжкості перебігу, пацієнтів із дифтерією необхідно госпіталізувати. У медичному закладі їм вводять протидифтерійну сироватку, яка нейтралізує токсин у крові, а також проводять антибактеріальну терапію.

Найкращий спосіб захистися від хвороби – це отримати щеплення, яке захищає одразу від трьох хвороб: кашлюку, дифтерії та правця. Воно є безоплатним і включене до Національного календаря щеплень. Щоб отримати його, треба звернутися до свого сімейного лікаря.

Як і коли вакцинуватися проти дифтерії

Першу дозу вакцини АКДП отримують у 2 міс., потім у 4 та 6 міс. Перша ревакцинація відбувається у 18 місяців, а наступні – у 6 і 16 років, а починаючи з 26-ти – раз на десять років. Навіть за пропущених щеплень, дітям необхідно вакцинуватися – сімейний лікар пояснить вам алгоритм залежно від кількості вже отриманих доз і віку. Вакцинуватися треба і дорослим.

Якщо ви мали контакт із хворим на дифтерію

Незалежно від вакцинального статусу, потрібно звернутися до лікаря, щоб отримати негайне щеплення. Це теж безкоштовно.

Довідково: з 1 серпня в Україні триває інформаційна кампанія щодо додаткових заходів з імунізації проти кашлюку, дифтерії та правця для груп населення, які пропустили планові щеплення в попередні роки, та яким необхідно їх надолужити.

Уся вакцинація за Національним календарем щеплень — безоплатна. Щоб отримати щеплення або вакцинувати свою дитину, зверніться до сімейного лікаря.

Якщо не пам’ятаєте, чи отримували ви коли-небудь щеплення, сімейний лікар складе для вас графік надолужувальної вакцинації.

Попередня публікаціяУ неділю у Вінниці пройде незабутній аніме і K-pop фестиваль
Наступна публікаціяЯк працюють дроноводи в 120-ї бригади ТРО ЗСУ розповів Юрій Басюк