Мешканці села Буша, що входить до складу Ямпільської громади, висловили свій протест проти розробки родовища корисних копалин, яке розташоване надзвичайно близько до житлових будівель, геологічного заказника “Гайдамацький Яр”, а також річок Мурафа та Бушанка, які є джерелами питної води.
Під час громадських зборів директорка Державного історико-культурного заповідника “Буша” Ірина Захарчук підкреслила, що неподалік від майбутнього кар’єру розташована територія заповідника, яка займає 7 гектарів історико-культурного призначення. Тут також розташовані сім музеїв, у тому числі три об’єкти національного значення: “Оборонна фортеця з підземними ходами V-XVII ст.”, “Музей археології (поселення трипільської культури IV-III тис. до н.е.)”, єдиний у Європі унікальний “Скельний храм з рельєфним зображенням V-XVII ст.”. Крім того, родовище Бушанське знаходиться на критично небезпечній відстані від пам’ятки місцевого значення “Козацьке кладовище” і геологічного заказника “Гайдамацький Яр”.
Учасники зборів ухвалили рішення створити ініціативну групу та звернутися зі скаргами щодо ситуації, яка загрожує збереженню історичних пам’яток та екології Буші, до влади на всіх рівнях, зокрема до голови Ямпільської територіальної громади, голови Могилів-Подільської військової адміністрації, а також голови Вінницької обласної державної адміністрації та Вінницької обласної прокуратури.
“З кожним роком збільшується кількість відвідувачів заповідника “Буша”. Торік у нас побувало 27 тис. осіб, яких привабила в Бушу не лише славна історія нашого краю, а й чисте повітря, екологічні продукти та мальовничі краєвиди, відсутність шкідливих виробництв та промислових об’єктів. Розробка даного родовища призведе до зменшення кількості відвідувачів та знищить працю кількох поколінь, які розвивали туризм регіону”, — підкреслила Захарчук.