NASA планує вперше вирощувати сільськогосподарські культури на Місяці, коли знову відправить людей на місячну поверхню. Під час місії Artemis III астронавти будуть вирощувати крес-салат, ряску та брукву для оцінки їхнього приживлення в місячних умовах. Планується, що місія, яка стане першою висадкою на Місяць з 1972 року, розпочнеться у вересні 2026 року. Про це повідомляє The Telegraph.
В анонсі NASA зазначено, що астронавти Artemis III встановлять камери для вирощування культур, щоб дослідити, як вони реагують на умови часткової гравітації та космічної радіації. Для експерименту обрано різні сорти Brassica rapa, які зростатимуть на поверхні Місяця. Вирощування рослин на Місяці може зменшити потребу в транспортуванні продуктів з Землі, а деякі культури, такі як ряска, можуть бути використані для вироблення кисню.
Проєкт має назву Leaf (Місячний вплив на сільськогосподарську флору) і розробляється компанією Space Lab Technologies з Колорадо, яка також працює над теплицею для вирощування культур на Марсі.
“Це дослідження стане важливим кроком до розуміння того, як ми можемо використовувати сільське господарство в космосі для підтримки людського екіпажу, прокладаючи шлях до сталого дослідження Місяця і навіть місій на Марс”, — розповіла віцепрезидентка Space Lab Крістін Ескобар, яка очолює проєкт.
Що відомо про рослини
Для вирощування розроблені спеціальні камери росту, у яких планується висаджувати насіння. Ці камери забезпечують захист саджанців від надмірного сонячного світла, радіації та космічного вакууму, одночасно дозволяючи спостерігати за фотосинтезом, ростом і реакцією на стрес.
Команда має намір вивчити, як місячне середовище впливає на проростання. По завершенні місії Artemis III рослини будуть повернуті на Землю для подальшого вивчення на молекулярному рівні.
Для експерименту обрано крес-салат, оскільки його генетичний код вже повністю вивчений, що дозволить вченим виявити будь-які зміни в його ДНК.
Ряску вибрали через її унікальні властивості. Ця рослина, яка зазвичай утворює великі “килими” на поверхні водойм у спекотну погоду, може подвоюватися в розмірі кожні два-три дні. Вона має форму кулі і не потребує коріння, стебла чи листя, що робить її більш стійкою до умов космосу.
Ряска, відома також як водяна капуста, широко вживається в їжу в Азії і має високий вміст білка, що робить її ідеальною для астронавтів.
Команда Космічної лабораторії вірить у можливість “продемонструвати потенціал для сталого розмноження за межами планети”, що, як стверджують представники NASA, допоможе підготуватися до “тривалої присутності людини на Місяці, що забезпечить підготовку NASA до відряджання астронавтів на Марс”.