На підконтрольну територію України з окупованих частин Запорізької та Донецької областей виїхали три сім’ї з дітьми, повідомив Дмитро Лубінець, уповноважений Верховної Ради з прав людини.
За його словами, одна з сімей була з Енергодару, працівники якої працювали на захопленій Запорізькій АЕС і мали тримісячного сина. Вони відмовилися від співпраці з російською владою, що спричинило обшуки, погрози, фізичне насильство та інші переслідування.
Інша родина, за даними омбудсмена, мама з восьмирічним сином — переховувалися в дідуся та бабусі. Хлопчик навчався онлайн в українській школі. Одного разу до їхнього будинку з обшуком прийшли російські військові, розповів Лубінець.
«На щастя, у кімнату, де школяр займався і мав розкладені книжки українською мовою, росіяни не зайшли. Нині дитина в Україні і зможе здобувати освіту рідною мовою, не ховаючись», — зауважив омбудсмен.
Також, дев’ятирічного хлопчика з окупованої Донеччини повернули на контрольовану територію України. Він також навчався онлайн в українській школі, а його мати відмовлялася від нав’язливих пропозицій відправити його до Татарстану.
«Жінка постійно писала відмови, адже знала про випадки, коли з подібних «відпочинків» діти не поверталися», – розповів омбудсмен.
Лубінець зазначив, що їхній офіс разом з іншими державними структурами забезпечить дітям та їхнім сім’ям необхідну допомогу та підтримку, а правоохоронні органи вже встановлюють, які злочини вчиняли російські загарбники.
За офіційними даними української влади, з 24 лютого 2022 року з України до росії депортували близько 20 тисяч дітей. Це лише ті випадки, які вдалося зафіксувати офіційно.