12 березня в Україні розпочав новий сезон конкурс бізнес-ідей «Роби своє» від Благодійного фонду «МХП-Громаді». На конкурс можуть подаватися ветерани, військові або родини військових; підприємці, які вже мають готовий бізнес; підприємці, чий бізнес постраждав через війну; люди, які планують почати новий бізнес. Сума одного гранту – до 100 тис. грн.
«Загалом за два роки останні ми підтримали більше, як 150 бізнес-ідей. І інвестували більше як 18 мільйонів гривень в цих переможців. Це були дуже різні ідеї. Якщо так взяти на першому місці, це крафтове виробництво харчових продуктів, друге місце по обсягу це сервіси в громадах і терте місце це різні освітні простори. Також є інші бізнес-ідеї пов’язані з енергобезпекою.
Власне кожен бізнес який ми підтримали він наповнює місцевий бюджет, він надає робочі місця. Окрім того, що вони створюють і продають цю продукцію, вони ще є волонтерами, або допомагають ЗСУ, або донатять і для нас це дуже важливо. Частиною переможців є ветерани та їхні родини», – розповіла Тетяна Волочай – директорка Благодійного фонду “МХП – Громаді”.
Цьогоріч в Благодійному Фонді «МХП-Громаді» планують підтримати не менше 70 проєктів у 13 областях. З нагоди старту конкурсу організатори влаштували презентацію в Кулінарному центрі МХП.
«Це соціальна інвестиція і ми не можемо сказати, що ми точно хочемо такого чи такого результату, тому що це питання культури не одного навіть десятиліття. Але цим конкурсом ми розвиваємо спроможність в громадах, ми розвиваємо активність, ми розвиваємо бажання ризикувати і бути активними у своєму житті. Бізнес це така основна точка, показник в громаді, який показує що громада жива. Тому що, люди з бізнес підходом вони розумні, вони творчі, вони створюють нові цінності», – пояснює Тетяна Волочай.
Як показали попередні роки, така підтримка важлива, як для початку власної справи, так і для її розвитку. На конкурс подають заявки крафтові виробники, маленькі бізнеси та ініціативні громадяни. Окрім коштів на реалізацію проєктів вони отримують підтримку ідей та можливість спілкуватись з досвідченими менеджерами БФ «МХП-Громаді».
До прикладу, наймолодшому переможцю тогорічного конкурсу Дмітру Гриню з Ладижина, що на Вінниччині 25 років. Він розвиває власний полуничний бізнес «True berry».
«Як тільки почалась війна, я захотів займатись чимось своїм. Оскільки я до війни їздив на практику від університету за кордон, в основному це були теплиці та догляд і збір полуниці. Я вирішив, що я вже знаю цю справу, це для мене близько. Тому побудував у 2022 році перші свої дві теплиці на 1200 саджанців.
Потім я захотів розвиватись, тому шукав звідки залучити кошти у свій бізнес. Я ходив в міську раду, там я дізнався що мають розігрувати грантові кошти. Мені підказали, що є такий фонд «МХП-Громаді» і є навіть офіс у нашому місті. Тому я пішов в офіс де мені підказали, як подати заявку, як її оформити», – розповідає керівник тепличного комплексу з вирощування полуниці «True berry» Дмитро Грінь.
Дмитро розповідає, що не боїться розвивати бізнес під час війни та планує це робити. Його покупцями є різні люди, які дбають про своє здоров’я, адже у вирощуванні полуниці використовуються тільки органічні добрива.
Володимир Панченко – керівник відділу національних проєктів Благодійного фонду “МХП – Громаді” зазначив, що цього року змінюються умови конкурсу «Роби своє».
«В нас додаткові зміни, які відбуваються, це обов’язкове співфінансування наших учасників, щоб було не менше 100% від заявленої суми, яку вони просять. Додатково у нас пріоритетна в цьому році це саме ветерани та їх родини, щоб вони подавались. І щоб це було корисно для громади», – каже Володимир Панченко.
У 2023 році на Вінниччині було визначено 19 проєктів переможців конкурсу «Роби своє». Серед них проєкти освітні, медичні, у сфері послуг, харчування, виробництві швейної продукції, перукарня та інші.