Світлана Дабіжан світла і щира жінка, яка до повномасштабного вторгнення разом з чоловіком опікувалась власною кав’ярнею Lockdowncafe. За фахом Світлана економіст, але завжди була у пошуку власного шляху. 22 лютого 2022 року змінило життя її родини, як і мільйонів інших українських родин.
В розмові з журналістами Vinnytsia Press Point Світлана розповідає та розмірковує, про зв’язок прадавнього коріння та сучасності, про власні пошуки істини. А для того, щоб поділитись своїми знахідками вона створила YouTube канал «Уламки Української Історії».
Твоя робота та життя до волонтерства? Шлях у волонтерстві, наскільки це складно і чи можливо зупинитись?
“Життя до волонтерства?! А чи було таке життя?! Вже й не пригадую як це, просто жити не озираючись на війну і волонтерство.
До 2022 року до волонтерства, як і більшість людей я була пов’язана, тільки донатами на окремі проблеми. Завжди мала за правило скидати частину заробітку на потреби або військових, або хворих. Маємо з чоловіком свою невеличку кав’ярню Lockdowncafe по вулиці Праведників світу. На початку повномасштабного вторгнення ми зрозуміли, що у малесенькій кав’ярні можна нагодувати від 1000 людей вдень. Божевільні були часи. Досі не віриться що то ми робили.
Зараз наше волонтерство має трохи інший і офіційний рівень. Ми є волонтерами БФ «Код життя.юа» і допомагаємо, наразі більш спрямовано і обдумано. І не дивлячись на складнощі, плануємо продовжувати цей шлях”.
Як твій шлях у волонтерстві став навів тебе на думку про те що варто робити контент про прадавні вірування слов’янських племен?
На початку повномасштабного вторгнення мене мучило одне досить просте, але вкрай логічне питання : “Навіщо це росіянам?”. Навколо є цілий всесвіт – а люди обирають смерть.
Типу весь світ розуміє за що кладуть життя українці. За саме життя, за право вибору, за волю, за справедливість. Ми захищаємо власний дім. А що привело сюди їх? Немає в цьому світі нічого ціннішого за людське життя. То навіщо його марнувати?
Жили б собі спокійно у своїй країні. Навіщо приходити сюди? Аналізувала їх новини і коментарі, лозунги й ідеї. І я прийшла до простого висновку. Через відсутність суспільного інтелекту. Вони не знають власної історії, не розуміють економіки і політології, не цікавляться світом і тому не можуть критично оцінювати ситуацію.
Тому виникало питання на скільки моя країна знає свою історію. І тут, якщо чесно, я також була неприємно шокована. У одній із поїздок, історичними місцями нашого рідного краю, я вирішила трішки розказати друзям про нашу справжню історію, не ту що в підручниках. І друзі були неабияк зацікавлені цим. Тому було вирішено разом створити канал на платформі YouTube “Уламки Української Історії”
Для того, щоб розказати людям про історію, за яку не напишуть у книжках. Не будуть розповідати у школі.
Історії від яких залишились лиш уламки, які ми намагаємось з’єднати для повної картини”.
Чи справді страшними видаються міфологічні прадавні істоти? Чи допускаєш ти існування потойбічного та містичного в сучасному житті?
“На уроках історії нам не розказували міфи і легенди наших предків. А вони значно цікавіші за будь-які інші. Ми знаємо з серіалів легенди вікінгів. А про своїх власних предків лиш крихти.
Невіддільною частиною нашої історії займає релігія. Це видно по залишках церков, костелів і монастирів. Особливо це можна побачити на старих кладовищах де поряд стоять хрести євреїв, католиків, православних і рідновірів. Настільки схожі і різні водночас.
Як відомо з історії до приходу християнства ми були язичниками. Добре це було чи погано? Я не знаю, але однозначно яскраво і різноманітно. У нас також було безліч Богів, культів і традицій.
Чи видаються мені страшними Боги наших предків? Ні. Вони були величними. До прикладу Богина Мара чи Марена є богинею смерті та загробного життя у слов’янській релігії. Але вона була доброю і злою у рівній мірі. А смерть тоді видавалась не кінцем життя, а початком нового циклу життя.
З приводу моїх релігійних поглядів і рідновірства, я не можу впевнено сказати – у що саме я вірю. Можу сказати точно, що не вірю у Бога, для якого має значення мова. Але рідновірство, як релігія настільки глибока і цікава, і має настільки величезний історичний підтекст – що інколи дуже хочеться у це вірити..”.
Контент Світлани можна знайти за посиланнями: Інстаграм, Телеграм, Тік-Ток, Фейсбук.
Ось одне з досліджень Світлани. Цього разу маршрут лежав через Гущенці, Пиків, Люлинці та Корделівку. Більше дивіться у відео: