День Андрія Первозванного відзначають 30 листопада за новим календарем

День Андрія Первозванного
День Андрія Первозванного

30 листопада (13 грудня за старим стилем) – день пам’яті апостола Андрія Первозванного, одного з дванадцяти найближчих учнів Ісуса Христа.

Андрій – брат апостола Петра і один із дванадцяти улюблених учнів Всевишнього. У писаннях сказано, що Андрій і його брат з’явилися на світ у Віфсаїді, в сім’ї рибалки. Сини теж пішли було стопами батька, але якось Андрій почув, що Іоанн Предтеча розповідає християнам про прихід Месії. Юнак залишив дім і вирушив до річки Йордан, де незабаром став учнем Іоанна.

Первозванним Андрія назвали тому, що він став першим із найвірніших учнів Христа і був із ним поруч до самого розп’яття, бачив Воскресіння і Вознесіння Ісуса. Також, завдяки Андрію, у Христа з’явився ще один учень – Симеон, брат Андрія, якого згодом назвали Петром.

Після Воскресіння Христа апостоли отримали здатність проповідувати різними мовами світу, зцілювати людей та вирушили у різні країни. Андрій Первозванний подолав Босфор, дійшов до Києва та Новгорода. Але коли потрапив до Греції, то його розіп’яли на хресті. Мощі апостола зберігалися в Константинополі, а пізніше їх перенесли в Італію.

У Андріїв день ходили до річок і озер, щоб прислухатися до шуму води. Якщо його не було – значить, взимку не буде хуртовин і холодів. Також вважається, що сни цього дня – віщі.

Цього дня є низка заборон. Що сьогодні не можна робити:

  • лаятися, особливо подружжю і родичам;
  • лихословити і пліткувати;
  • порушувати правила посту;
  • займатися важкою роботою по дому.

Також вважається, що цього дня не слід шити, в’язати, вишивати і займатися іншим рукоділлям – за народними прикметами так можна заплутати рибальські сіті Андрія Первозванного і викликати немилість святого. Поганою прикметою в цей день вважається пускати в дім гостей.

Цього дня добре піти до храму. На іконах Андрія Первозванного зображують розп’ятого або поруч із хрестом. Святого шанують як покровителя рибалок і моряків – за переказами, одного разу він силою молитви воскресив сорок потопельників, своїх майбутніх учнів, які прямували до нього.

У святого Андрія просять захистити тих, хто ходить у море. Також Андрію моляться про захист від ворогів і стихійних лих, зцілення від різних захворювань, зміцнення віри, вдале заміжжя, збереження шлюбу, благополуччя дітей.

За традицією, в Андріїв день накривають багатий стіл, але з пісними стравами, оскільки триває Різдвяний піст. Тим, хто постить, цього дня дозволяється гаряча їжа з маслом і риба.

Дівчата в Андріїв день традиційно ворожать на судженого, але церква ворожінь не схвалює.

Свято 30 листопада за старим стилем – день пам’яті святителя і богослова Григорія Чудотворця. 

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Андрій, Фекла, Василь, Іларіон, Анатолій, Іван, Йосип, Григорій, Ісаакій, Володимир, Арсенія.

Попередня публікаціяГороскоп за знаками Зодіаку на сьогодні, 30 листопада
Наступна публікаціяСмачніше, ніж чебуреки: смажені самоси, готуються просто, зїдаються швидко