Війна з рф може призвести до сценарію, аналогічного з ізраїльським, коли буде постійна небезпека, провокативні заходи, мінування, погрози…
Від 7 квітня 2023 р. Кабмін видав розпорядження, за яким до створення безпечних умов здобуття освіти, в умовах військової агресії росії проти України, залучили Міністерство внутрішніх справ.
Щоб дізнатись, як охороняють дітей журналісти Vinnytsia Press Point, спілкувались з директором школи. Також про те, як це має працювати, нам розповіли в Поліції охорони Вінниччини. Саме спеціалісти цієї служби виїжджають на виклики за сигналом тривожної кнопки у навчальні заклади.

КЗ «Вінницька початкова школа №5» вже майже рік користується «тривожною кнопкою». Сигналізацію вже тричі доводилось використовувати. За лічені хвилини до школи приїжджали поліцейські та допомагали розібратись в конфліктній ситуації.
«В нас трапилась ситуація коли потрібно було одному з батьків роз’яснити чому в певний час до школи не можна заходити і самостійно ми цього зробити не могли», – пояснила директор комунального закладу Наталя Кучма.
За словами директорки в школі працює відеоспостереження цілодобове. Відео з камер виводиться на «Ситуаційний центр». Школу охороняють представники «Муніципальної варти», а з січня 2023 року встановили тривожну кнопку.
Які саме системи безпеки встановлюють в навчальних закладах
Як розповідає заступник начальника Поліції охорони Вінниччини Ігор Джус, освітня сфера практично не була охоплена охороною. Тому зосередили свої зусилля в цьому напрямку.
«Розпочали зі встановлення «тривожних» кнопок, пожежної сигналізації, відеоспостереження у навчальних закладах. Ми єдина структура, котра має можливість надавати повний спектр охоронних послуг у будь-якому закладі освіти. В абсолютній більшості ліцеїв та гімназій, коледжів, вишів обласного центру, крім технічних засобів охорони («тривожна» кнопка, відеоспостереження і пожежна сигналізація) ми маємо можливість залучити фізичну охорону», – розповідає Ігор Джус.
Яким чином організована охорона
На сьогодні на Вінниччині під охороною 623 заклади, це школи, дитячі садочки, виші коледжі тощо… Для кожного закладу працює свій алгоритм – комусь достатньо – відео нагляду або тривожної кнопки. Хтось хоче фізичну охорону (як, наприклад наш Медичний університет).
«Нині ні для кого не секрет, що подекуди у навчальних закладах трапляються випадки булінгу, або ж ще гірше – втягування малолітніх у розповсюдження та вживання наркотиків. Крім фізичної присутності охоронника воєнізованої охорони, в ліцеях і гімназіях ми маємо мету налагодити зовнішнє спостереження, яке дозволяє бачити картину в коридорах чи інших місцях загального перебування дітей. Це дає змогу контролювати ситуацію. І в першу чергу через те, що кожен школяр усвідомлює – за ним ведеться пильний контроль», – пояснює заступник начальника Поліції охорони Вінниччини.
Що може робити охоронець
Охоронець не тільки може втрутитися в ситуацію, він зобов’язаний попередити її. Кожен працівник пройшов спеціальне навчання, фізичну й психологічну підготовку, забезпечений формою. Отже, він знає як правильно діяти в будь-якій ситуації, не порушуючи закон, пояснює пан Ігор.
«Працівник охорони насамперед є співробітником державної служби і має виконувати всі вимоги законодавства. Якщо є рішення суду щодо дітей, то адміністрація школи має довести до відома охоронця, з ким відпускати дитину за межі навчального закладу. Якщо, до прикладу, прийшов агресивний батько і вимагає відпустити з ним дитину, то охоронець вмикає боді-камеру. Крім того, у нього під рукою є «тривожна» кнопка. В разі небезпеки він може натиснути її й протягом 5 хвилин туди прибуде група реагування. До її складу входять працівники поліції, які вже мають право затримати правопорушника», – розповідає Ігор Джус.
Під час оголошення повітряної тривоги охоронці повинні контролювати переміщення всіх присутніх у навчальному закладі в укриття. Вони для цього пройшли відповідні навчання. А ще мають медичні аптечки, щоб надати в разі потреби допомогу. Забезпечені також ліхтарями, якщо вимкнуть світло і у дітей розпочнеться паніка. Аналогічний алгоритм дій і при повідомленні про мінування школи. Спочатку евакуація, потім виклик спецслужб.