Варикозне розширення вен, відоме також як варикоз, являє собою аномальний стан вен в організмі людини. Цей стан супроводжується розширенням вен, зведенням стінок вен до тонких структур і утворенням так званих “вузлів”. Це визначається як прояв запалення та структурних змін.

Варикоз може виникати в різних венах організму, включаючи вени нижніх кінцівок, стравоходу, прямої кишки, сітківки ока та сім’яного канатика. Однак найпоширеніший і часто зустрічаються випадок варикозу вен на ногах та варикозу вен прямої кишки.

Існує багато причин, які можуть спричиняти розширення вен, включаючи малорухливий спосіб життя, сидячу роботу, генетичні фактори, спадковість та вагітність. Спосіб життя та тип роботи важливо впливають на ризик виникнення варикозу вен, і ця частка становить близько 50% загального впливу.

Симптоми варикозного розширення вен можуть включати важкість та відчуття втоми ніг, особливо під час сидіння або під час навантаження. Також можуть спостерігатися видимі судинні зірочки та розширені вени на нижніх кінцівках. У разі розвитку варикозу вен на ваших ногах, ви можете бачити та відчувати збільшення вен і вузликів.

Варикоз можна розділити на шість стадій, від 0 до 6, відповідно до міжнародної класифікації CEAP (Clinical Etiology Anatomy Pathology):
 • 0 стадія: Немає видимих змін, але може бути відчуття набряку, втоми та болю ніг, особливо ввечері або під час навантаження.
 • 1 стадія: Видимі судинні зірочки та дрібні вени, відомі як судинна сітка, з’являються під шкірою, а також проявляються скарги, які характерні для 0 стадії.
 • 2 стадія: Ви вже можете бачити та відчувати вузли та розширені вени, особливо після тривалого стояння або носіння взуття на підборах.
 • 3 стадія: До всього, що ви відчуваєте та бачите на 2 стадії, додається набряк нижніх кінцівок, що виникає щоденно.
 • 4 стадія: Поширюються зміни на шкірі, такі як зміни кольору, покрасніння або блідість, підвищення або опадання шкіри.
 • 5 стадія: З’являються виразки на шкірі, які можуть загоюватися, а на їх місці утворюються рубці.
 • 6 стадія: Виразки на шкірі не загоюються та постійно запалюються та залишаються відкритими.
Лікування та профілактика

Лікування та профілактика варикозного розширення вен зазвичай включають консервативні методи, які полягають у носінні компресійної білизни, фізичній активності та контролі звичок. У важких випадках може знадобитися хірургічне втручання для видалення розширених вен. Щоб вибрати найкращий план лікування, рекомендується звернутися до лікаря-флеболога для консультації та діагностики.

Для діагностики варикозного розширення вен на ногах використовуються наступні методи:
 • Консультація лікаря та огляд: Лікар проводить докладний огляд пацієнта та опитує його для з’ясування історії захворювання, способу життя та роботи. Це допомагає зрозуміти можливі фактори ризику та симптоми варикозу.
 • УЗД-діагностика судин нижніх кінцівок: Ультразвукове дослідження судин нижніх кінцівок дозволяє візуалізувати стан вен та виявити наявність розширених вен, їх розташування та ступінь пошкодження.
 • Лабораторні аналізи: Деякі лабораторні аналізи, такі як загальний аналіз крові, коагулограма та біохімічний аналіз крові, можуть бути проведені для визначення загального стану організму та можливих порушень кровообігу.
Щодо профілактики варикозного розширення вен, важливо враховувати такі рекомендації:
 • Регулярно робити перерви в сидінні: Вставайте, ходіть, підіймайте ноги, робіть розтяжки, ставайте на носки та п’ятки. Перерви у сидячій роботі сприяють поліпшенню кровообігу.
 • Забезпечуйте водний баланс: Вживайте достатню кількість чистої води, оскільки це допомагає уникнути згущення крові.
 • Харчуйтеся раціонально: Включайте в раціон достатню кількість овочів, оскільки це може покращити обмін речовин.
 • Носіть зручне взуття: Важливо мати взуття, яке підтримує здоровий стан ніг та сприяє комфортній ході.

Щодо лікування варикозного розширення вен, важливо враховувати, що медикаменти та компресійна білизна допомагають у підтримці стану, але не лікують саме захворювання. Лікування може бути хірургічним та включати такі методи, як склерозування варикозних вен та лазерне спаювання. Після проведення процедур можуть призначати медикаменти та компресійну білизну для подальшої профілактики та підтримки стану.

Попередня публікаціяДе сьогодні ремонтують мережі у Вінниці
Наступна публікаціяПитання що до проходження служби у ЗСУ — на Вінниччині працює «гаряча лінія» ТЦК

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Введіть текст коментаря!
Введіть своє ім'я