На Вінниччині у селі Стіна Томашпільського району відкрили центр VERETA, що став другим соціальним підприємством, діяльність якого спрямована на відродження традиційних ремесел України.

Про це повідомляє 33 канал.

Засновником  Центру стала молодіжна громадська організація «Наше Поділля». Центр об’єднав сім майстринь – місцевих жительок, які впродовж останніх семи років на збережених родинних ткацьких станках відтворювали традиційні на Поділлі верети – килимки. Згодом, виник локальний бренд VERETA.

Керівник організації Юрко Степанець переконаний, що мета центру не лише збереження традицій ткацтва, але й великий крок до сталого розвитку у сільських територіях.

«Зрозуміло, ми хотіли осучаснити традиційні вироби, надати, так би мовити, практичного застосування. Були розроблені і чохли для ноутбуків, і авторські жіночі сумки, і косметички», – розповідає майстриня Оксана Терешко.

Світлана Антонішина, яка працює з перших днів появи VERETA, каже, що за цей час «відпрацювала вже понад 25 станків». Умовно кажучи, це 625 метрів верети, із якої вже й виготовляють вироби. Тому можна підрахувати скільки за цей час вдалося зробити різноманітних етнічних полотен.

Ще перед початком повномасштабного вторгнення з’явилася ідея про створення ткацького центру, куди могли б приїжджати зацікавленні опанувати ткацьке мистецтво, пройти майстерклас, попрацювати власноруч за ткацьким станком. Для цього, за словами Юрка Степанця, оголосили збір на спільнокошті Bigidea. Вдалося зібрати 90 тисяч гривень, за які і закупили чотири нових ткацьких станків, швейну машину та оверлок. Ще частина коштів пішла на сам ремонт сільської хати, яку викупила організація. Вона і стала Центром ткацтва у Стіні.

«На жаль, через війну, ми відклали всі роботи. Але в цьому році вирішили повернутися до реалізації. Знаєте, традиції ткацтва передавалися від покоління до покоління близько 5 тисяч років. Смужки на тканинах наших майстринь інколи порівнюють із своєрідним культурним ДНК. І от це ДНК нашого народу, нашої нації – сьогодні як ніколи потужне. І будь-які дії, які здатні його підсилити – на користь нашої Перемоги», – переконаний Степанець.

Відтепер, всі, хто хоче пізнати ткацтво, прокачати власний культурний код, можуть завітати до майстринь Стіни, які не лише навчать вас ткацтву. Тут можна зануритися у історію опору українського Поділля, через «стіну» якого  не пройшли ні татаро-монголи, ні ляхи, ні нацисти.

Попередня публікаціяУ Вінниці діти з багатодітних родин зможуть сплести сітку та почаювати
Наступна публікаціяВінничан запрошують на театралізовані дійства до свята Купала