Home Новини Трійця — біблійна основа та символізм свята

Трійця — біблійна основа та символізм свята

0
Трійця — біблійна основа та символізм свята

День Святої Трійці, також П’ятдесятниця, День Зіслання Святого Духа, Зелена неділя — одне з головних християнських свят, яке у православ’ї входить до числа дванадесятих свят, а в католицизмі має найвищий статус урочистості. Цього року її святкуватимуть 4 червня.

Свою назву свято отримало на честь сходження Святого Духа на апостолів, яке їм обіцяв Ісус Христос перед своїм Вознесінням на небеса. Таким чином це свято позначає з’яву людям Всевишнього в усіх трьох іпостасях як святої Трійці: у вигляді Бога-Отця, у вигляді Бога-Сина і у вигляді Бога-Святого Духа.

Давніша назва — Зелені свята, відображає древній культ рослинності (на Трійцю поширений звичай прикрашати житло зеленню). Пізніша християнська Трійця засвідчує пристосування свята до П’ятдесятниці. До Трійці пристосовані обряди завивання дерев або вінків, «кумлення».

Біблійна основа

Сходження Святого Духа на апостолів описано в перших двох частинах книги Дії. Спершу П’ятдесятниця була юдейським святом, що відбувалося на 50-й день після Пасхи (юдейського Песаха), завжди в неділю. Воно було відоме під назвою Шавуот та проводилося на честь першого врожаю. З III ст. — також на честь отримання Тори.

За книгою Дії, коли в Єрусалим прибуло багато людей на святкування Шавуота, апостоли та Марія перебували в світлиці в будинку на Сіонській горі. З ними також були учні Христа і перші віряни. Несподівано на кожного апостола і на Марію зійшов Дух Божий у вигляді язиків полум’я, завдяки чому вони стали здатні говорити мовами, яких раніше не знали. Через це зчинився галас, який привернув увагу знадвору. Апостол Петро вийшов на ґанок і оголосив, що Дух Божий зійшов на апостолів, тож вони можуть проповідувати вчення Христа для різних народів. Їхні промови переконали кілька тисяч людей прийняти хрещення. З них склалася перша християнська Церква в сенсі спільноти вірян, які стали ділити між собою майно порівно.

Першим християнським храмом став будинок на горі Сіон — нині Сіонська світлиця в Єрусалимі, в якій були апостоли і Матір Божа під час сходження Святого Духа.

Символізм свята

Саме зі сходження Святого Духа на апостолів починається історія існування святої вселенської (кафолічної) апостольської Церкви, від якої ведуть походження всі сучасні християнські громади на Землі.

Свято Трійці також позначає завершення земних справ Господа, потрібних для спасіння людства від гріха, позаяк Бог завершив цього дня появу в усіх трьох іпостасях перед людьми.

Здатність апостолів розмовляти багатьма мовами накладає ще одне значення свята — це свято порозуміння й подолання упереджень, адже Христове вчення призначене для всіх людей, як рівних.

Оскільки Христос дав змогу людям воскреснути в майбутньому, і Його слова апостоли понесли різним народам, Трійця також може розумітися як свято життя.

Святкування

Свято П’ятдесятниці почали широко відзначати з IV століття, після прийняття церквою догмату про Трійцю — визнання існування єдиного Бога з одночасним визнанням трьох його проявів (іпостасей), спираючись на слова Біблії «Ідіть, научайте всі народи, хрестячи їх в Ім’я Отця, і Сина, і Духа Святого» (Мт. 28:19), як наставляв своїх учнів Христос невдовзі після свого воскресіння.

Цього дня у православних храмах виконується одна з найурочистіших та найвеличніших служб у році, до якої включено язичницькі елементи Зелених свят. Підлогу храму встелюють свіжоскошеною травою, ікони прикрашають березовими гілками. В Україні також люди прикрашають житло живими квітами, зокрема, любистком, гілками дерев, травами, такими, як чебрець, м’ята, сон-трава, підлогу застилають лепехою, чебрецем, канупером, полином.

Наступного дня, у понеділок, святкують День Святого Духа.

У католицькій церкві свято Трійці відзначають наступної неділі після свята П’ятдесятниці, коли святкують сходження Святого Духа на апостолів.

Це свято відзначає також більшість протестантів. Не визнається, наприклад, Свідками Єгови, оскільки вони заперечують триєдиність Бога.

Що можна робити в Трійцю 4 червня

4 червня в День Святої Трійці варто відвідати храм і побувати на богослужінні. Віряни люди в цей час причащаються.

У Трійцю надають допомогу всім людям, хто того потребує. Головне, щоб вона йшла від чистого серця.

Оскільки в Трійцю немає посту, то можна було влаштувати святкове застілля. Традиційно на стіл ставили круглі страви. Господині готували пироги, яєчню, коровай. Вірили, що так гроші і здоров’я можна залучити.

4 червня прийнято було прикрашати будинок свіжими березовими гілками. Гілки берези ставили біля ікони, біля входу в будинок і обов’язково в вазу.

Корисним вважалося прогулятися по ранковій росі, тоді весь рік буде благополучним.

А ще, за старих часів в цей день збирали цілющі трави і квіти. Вважалося, що вони володіють чудодійною силою.

Чого не можна робити 4 червня на Трійцю
  • Не можна 4 червня працювати, в тому числі в городі.
  • Не можна в Трійцю сваритися, ображати інших словами та вчинками.
  • Не можна 4 червня багато вживати алкоголю.
  • Не можна 4 червня на Трійцю вінчатися.
  • Прикмети на 4 червня на Трійцю
  • Якщо дощ на Трійцю, то буде багатий урожай хліба і грибів.
  • Якщо гроза в цей день, то бути поганому врожаю зерна.
  • Якщо 4 червня побачити веселку, то буде здоров’я і багатство в майбутньому.
  • Якщо на Трійцю холодно, то і літо буде холодним і дощовим.