15 травня на засіданні ради з питань історії, культурної спадщини та топоніміки визначили список об’єктів, які пропонується перейменувати.  Зокрема, вулиці і парку Хімік пропонується змінити назву на честь командира вертолітної ескадрильї Сергія Хоміка, який віддав своє життя за Україну.

Про це повідомляє Вінницька міська рада.

Військові побратими підготували для членів ради презентацію про свого легендарного командира вертолітної ескадрильї Сергія Хоміка та звернулися з пропозицією увічнити його пам’ять у назві парку Хімік та однієї із вінницьких вулиць.

Сергій Хомік – полковник 456-ї бригади транспортної авіації імені Дмитра Майбороди, повний кавалер Ордену «За мужність». На його рахунку – близько 100 бойових вильотів, десятки врятованих життів та підготовлених військових пілотів гвинтокрилів. Загинув льотчик у бою 11 листопада 2022 року.

Робоча група істориків та архітекторів представила на розсуд деякі пропозиції щодо гідного вшанування Захисника. А саме проєктні геоніми у Східному та 10-му мікрорайонах.

Окремо стоїть питання також вшанування наших Захисників – Героя України, льотчика Сергія Пархоменка, десантника Романа Карпова, нацгвардійців Олександра Реньгача та Сергія Багулова.

«Називати наші вулиці, парки, сквери, публічні простори в пам’ять тих, хто власним життя заплатив за незалежність України – дуже важливо для патріотичного виховання наших майбутніх поколінь. Тому необхідно опрацювати детальний план територій та вулиць, на яких можна розглянути варіанти присвоєння імен оборонців. У тісній співпраці, гадаю, нам вдасться знайти консолідоване рішення. Наступне засідання Ради відбудеться орієнтовно за два тижні», – зазначила заступниця Вінницького міського голови Галина Якубович.

Крім того, у процесі деколонізації свою назву має змінити і Меморіал Визволення на вул. Київській. За колегіальним рішенням на підставі рекомендацій Українського інституту національної пам’яті, його доцільно перейменувати на Меморіал Борців із нацизмом 1939-1945 рр.

Минулого року у Вінницькій громаді свої назви змінили 232 вулиці, провулки, тупики. На черзі – символи, які потенційно можуть містити пропаганду країни-агресорки. Зокрема, в суспільстві залишається великий запит на усунення з публічного простору пам’ятних знаків, меморіальних дошок, погрудь, барельєфів, пов’язаних з російською чи радянською імперською мілітарною історією.

«У квітні був офіційно ухвалений Закон України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні та деколонізацію топонімії», але його окремі пункти потребують офіційного тлумачення від державних органів влади, – зауважив директор КЗ «Музей Вінниці» Олександр Федоришен. – Поза сумнівом, що потенційне переміщення з публічного простору певних об’єктів меморіальної пластики не означатиме їхнє знищення. Вони будуть перенесені до музейних просторів або зберігатимуться у фондах інституцій для подальшого експонування. Наразі експерти проведуть обстеження усіх об’єктів, уточнять їх статус та балансоутримувачів. Все має відбуватися у цивілізований спосіб та відповідно до законодавства».

Представники Ради обговорили також питання перейменування Вінницького ліцею №4, який нині носить ім’я Дмитра Менделєєва. Прибрати згадку про російського вченого з назви школи погодили одноголосно, відповідно наприкінці літа це рішення винесуть на розгляд депутатського корпусу.

«Зрозуміло, що перейменування закладу тягне за собою внесення змін до всіх документів, у тому числі й про закінчення учнями певного освітнього рівня. Йде мова про четверті, дев’яті, одинадцяті класи. Відповідні документи школи замовляють ще у листопаді. Тому трудовий колектив вийшов із такою ініціативою зараз, адже поки відбуватиметься процес зміни назви закладу випускники не постраждають, а своєчасно отримають документи, які потрібні їм для вступу», – зауважила директорка департаменту освіти Вінницької міської ради Оксана Яценко.

Щодо потенційного нового найменування, який носитиме заклад, то наразі від вінничан та освітян надійшло кілька пропозицій. Серед переліку – видатні українці чи уродженці Вінниці та Вінниччини: Іван Горбачевський, Зельман Ваксман, Григорій Степанець.

Тож, Галина Якубович запропонувала ретельно пропрацювати усі можливі варіанти: «Потрібно вислухати трудовий колектив, зібрати всі пропозиції від вінничан та обрати оптимальну».

Натомість меморіальна дошка на вшанування нашого відомого земляка Григорія Степанця на фасаді ліцею №4 з’явиться раніше.

Григорій Степанець навчався у школі в 1946 – 1956 рр. Він видатний українсько-американський вчений, програміст та благодійник.

«Про це свідчитиме напис на табличці, текст якої сьогодні затвердили члени Ради. У такий спосіб вінничани вшанують пам’ять людини, яка була справжнім патріотом і зробила так багато для України, заповівши мільйони доларів для її Збройних Сил, освіти, культури», – підсумувала заступниця міського голови Галина Якубович.

Попередня публікаціяУ вінницькому ліцеї №20 відкрили ресурсну кімнату для дітей з особливими потребами
Наступна публікаціяУсіх охочих запрошують здійснити екскурсію седмістям Вінниці та покататися на ретротрамваї