Верховна рада проголосували за повернення 30 тисяч надбавок усім військовим, а також поліцейським та працівникам ДСНС. Їх збираються нараховувати незалежно від місця перебування людини.

Ще законопроєктом обмежують зарплати прокурорів, народних депутатів, урядовців та низки інших чиновників. Економія на їх грошовому забезпеченні піде якраз на премії захисникам і захисницям.

Про це повідомляє нардеп Олексій Гончаренко.

«Рада повернула 30 тисяч доплат військовим»,- зазначив він.

За словами Гончаренка, “за” проголосували 277 народних депутатів.

«Доплати діятимуть до кінця періоду воєнного стану. Важливо! Доплати повернули не лише військовим, а й працівникам ДСНС та поліцейським. Нарешті справедливість відновлена! Добилися цього», – додав парламентар

Водночас, як уточнив нардеп Ярослав Железняк, ухвалене нардепами рішення передбачає повернення надбавку захисникам шляхом економії на скорочені зарплат для держслужбовців та менеджменту держпідприємств (до 10 мінімальних зарплат).

«І тут головне, щоб повернення надбавок спрацювало: скоріш за все потрібно змінювати бюджет, обмеження на зарплати до 10 мінзарплат це дуже мала економія. Навіть на 2% від запланованих видатків не вистачить. Нагадаю, що ми в день на виплати військовим витрачали 2,7 млрд грн. Тому я б поки не так однозначно стверджував, що повернули. Поки правильно буде: “грошове забезпечення працівників, службових і посадових осіб бюджетних установ/ДП обмежили до десяти розмірів мінімальної заробітної плати», – зауважив Железняк.

Цьому передував наказ Міноборони, яким з 1 лютого зрізали нарахування таких премій тим, хто в тилу. Головна мотивація — оптимізувати видатки на армію, коштом економії підвищити основні оклади військовослужбовцям, і давати премію тим, хто справді виконує бойові завдання.

Реакція суспільства на таке рішення було неоднозначною: одні вітали таке рішення, мовляв, «нема за що тилу доплачувати», а решта — обурювалися: «з військової частини не можу демобілізуватися, а тепер маю зарплату 400 гривень на місяць».

Законопроєкт №8312 підтримали 277 народних депутати. Цим документом зменшили розміри деяких зарплат у чиновників, та закріпили повернення виплати 30 тисяч гривень усім військовим під час воєнного стану. На період дії воєнного стану виплати отримуватимуть:

-військовослужбовці;

-особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (ДСНС);

-поліцейські.

30 тисяч премії не отримають курсанти (слухачі) вищих військових навчальних закладів та курсанти, слухачі закладів вищої освіти зі специфічними умовами навчання.

Більші доплати отримуватимуть ті люди, які «беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з оборони та відсічі […], перебуваючи безпосередньо […] на тимчасово окупованій росією території України; на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави агресора.

У останньому випадку розміри доплат вираховуватимуться пропорційно часу участі в вищезазначених діях, але не можуть бути більшими за 100 тисяч гривень на місяць.

Кому зарплати обмежать і до якого рівня

Кошти на повернення доплат збираються брати з економії на зарплатах деяким держслужбовцям.

Народні депутати ухвалили обмеження, що зарплата чиновника, на період воєнного стану, не може бути більшою за 10 мінімальних зарплат (67 тисяч гривень). Такі обмеження застосовують до зарплат, грошового забезпечення:

-службових та посадових осіб бюджетних установ, включаючи органи державної влади, інші державні органи та ті, де засновником (власником) є державні установи;

-народних депутатів України;

-членів Кабміну;

-прокурорів;

-працівників, службових і посадових осіб Нацбанку України.

-службових та посадових осіб, нарахування зарплат яких регулюється спецзаконами.

Максимальну «планку» 67 тисяч зарплати НЕ ВСТАНОВЛЮЮТЬ для:

-військовослужбовців;

-осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту;

-поліцейських;

-осіб рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби;

-працівників та посадових осіб органів місцевого самоврядування.

«При цьому у зазначеному максимальному розмірі (67 тисяч гривень) зарплати не враховуються суми допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для розв’язання соціально-побутових питань та оплата щорічної відпустки», ― передбачає законопроєкт.

«Ця економія покриє тільки 2% від необхідної суми».

Коли почне діяти закон? За текстом постанови — «з дня, наступного за днем його опублікування». Наразі проєкт закону, схвалений Верховною Радою, та надісланий для підпису спікеру парламенту та потім буде наданий на підпис президенту України.

Але варто зауважити, що обмеження стосовно зарплат деяких категорій посадовців, за проєктом закону, мають запрацювати вже «у квітні та до кінця дії воєнного стану». Тому варто очікувати, що закон набуде чинності вже цього місяця.

Хоча, усе може бути й не так, як вирішили у ВРУ. Коментуючи рішення нардеп Ярослав Железняк звернув увагу, що обмеження зарплат держслужбовців не зможе покрити видатки на надбавки військовим.

«Проста математика по поверненню 30 тисяч виплат захисникам: орієнтовна сума, яка потрібна на повернення виплат, складає 12,7 млрд грн на місяць= 152,4 млрд грн/ рік. Орієнтовна економія від обмеження зарплат «бюджетників» до 10 мінімалок: 2,7-3 млрд грн/ рік. Тобто, для реального, а не на папері, забезпечення повернення виплат потрібно ще близько 149 млрд грн знайти. Або 98% від необхідної суми», — написав він у своєму Телеграмі.

Попередня публікаціяУ Вінниці відбудеться творчий майстер-клас з писанкарства 
Наступна публікація«ІгроДвіж»: клуб настільних ігор для молоді працюватиме у Вінниці