У Вінниці відбувся перший Національний форум «RELOCATION». На форумі йшлось про реалізацію та впровадження політики відновлення української економіки, налагодження ланцюгів вартості та сприяння інтеграції релокованих підприємств в бізнес-середовище регіону. Розглядались успішні приклади переміщених підприємств. А також розповідали про фонди та програми спрямовані на підтримку підприємництва.

«З початку війни з рф економіка Україна зазнала значного удару. Зруйнована інфраструктура, ціла низка підприємств, обмеження доступу підприємств до ресурсу та ринків збуту, інфляція, девальвація, еміграція населення. За оцінками світового банку втрати від війни становлять понад 700 мільярдів доларів. ВВП нашої країни зменшилось на третину і в таких умовах бізнесу дуже важко працювати», – каже, заступник голови ОВА Вінниччини, Сергій Здітковецькій.

Вінниччина стала опорним регіоном для інших областей України

За словами посадовця, від початку війни Вінниччина стала опорним регіоном для тих областей на території, яких велись бойові дії. Тони вантажів гуманітарної допомоги рушили у постраждалі регіони. Вінниччина прийняла транзитом понад 500 тисяч вимушено переміщених людей. На сьогодні в області проживають понад 185 тисяч внутрішньо переміщених осіб, з них понад 50 тисяч дітей.

«Для того, щоб і надалі Вінниччина була надійною опорою, потрібно аби економіка регіону працювала, підприємства виготовляли та реалізовували продукцію, надавали послуги, працевлаштовували людей, платили заробітною платню та сплачували податки», – розповідає пан Сергій.

Як пояснює заступник голови ОВА Вінниччини, що стосується державної програми релокації в Вінницьку область то на сьогодні за цей період 34 підприємства релоковано за програмою уряду, 19 підприємств повернулись додому.

«Для збереження виробництва підприємств з територій що наближені, або знаходяться на території бойових дій урядом було запущено цю програму. У Вінницькій області наказом начальника військової адміністрації було створено робочу групу з питань релокації та супроводу таких суб’єктів господарювання», – каже Сергій Здітковецькій.

На форумі обговорили і можливості підтримки та розвитку українського бізнесу. Зокрема, представники потужних міжнародних організацій та українських фондів розповіли про успішні історії реалізації грантових програм та підтримки.

Конкурентоспроможна економіка України

Тетяна Грищенко заступниця керівника Програми USAID “Конкурентоспроможна економіка України” розповіла, що планується продовження програм підтримки для українських підприємців від USAID. В планах програми підтримки жіночого та родинного бізнесу та стартапів.

«Наша основна мета, підвищення конкурентної спроможності українських стартапів і малих і середніх підприємств на внутрішньому ринку України і на міжнародних ринках. З 24 лютого ми ні на один день не припиняли своєї діяльності.

Певний час ми були сконцентровані на прямій грантовій підтримці тих українських бізнесів, які виробляють продукцію, яка була дуже потрібна для центрів де розміщуються внутрішньо переміщені особи. Це ті підприємці, які виробляють ліжка, постільну білизну, харчові продукти тривалого зберігання, як от енергетичні батончики, базовий одяг, теплі куртки, шкарпетки і таке інше.

Тож, це саме та підтримка грантова, яку ми надавали з березня по червень цього року. Але з часом ми зрозуміли що потрібно повертатись до більш системної підтримки українського бізнесу. Тому наприкінці липня, ми відкрили річну грантову програму для підтримки безперервності і відновлення бізнесу», – розповіла на форумі Тетяна Грищенко.

Детально ознайомитись з можливостями грантових програм USAID можна за посиланням тут.
Унікальні українські проекти «Роби своє!» та «Час діяти Україно»

Успішним досвідом підтримки малого бізнесу та соціальних ініціатив поділилась Вікторія Нагірняк, керівник відділу соціальних програм та партнерств МХП.

«Тут на форумі ми сфокусувались на тому, щоб представити саме агрохолдинг, великий бізнес. Наскільки він вже бере участь у відновлені України. А також, наскільки для нас, як для бізнесу важлива підтримка у релокації. Чому?

По перше у нас є така передісторія коли в 14 році частина підприємств, які була в Донецькій області та Криму була втрачена. Це історія, яку ми не дуже популяризуємо, але вона є. І коли вже після 24 лютого ми побачили, наскільки йде повномасштабне вторгнення, наскільки важливо підтримувати тих людей, які залишилися в країні, які мають власний бізнес, які хочуть залишатись в Україні і розвивати свій бізнес.

Тому що підприємці, особливо маленькі підприємці вони проходять всі ці стадії, як і ми всі з вами; повне неприйняття, агресія, потім прийняття ситуації. Звісно маленькі бізнеси трошки стабілізувалися і готові були йти далі їм потрібна була підтримка. Тому що і сама держава не знала що правильно, як правильно робити з податками. Тут ти не знаєш що тобі робити, а податки залишились”, – пригадує пані Вікторія.

Попри війну грантові програми благодійного фонду «МХП-Громаді» охопили всю Україну. Унікальність проекту «Роби своє!» в тому, що досвідчені менеджери фонду, стали лоцманами для малих підприємців, допомагаючи розробити логістику діяльності. Учасники проекту проходили навчання та отримували крім фінансової, ще й менторську підтримку.

«Для МХП у нас є така передісторія, вже сім років є цей проект, від раніше називався «Село кроки до  розвитку», наразі ми йог перейменували він називається «Роби своє». В цьому році у нас взагалі не виникало жодного питання чи його продовжувати, тому що власник бізнесу Юрій Косюк сказав, звісно продовжувати, звісно підтримувати, звісно давати мікрогранти.

Ці мікрогранти це такі гранти швидкого реагування під час війни. Ми розділили на два напрямки конкурс «Роби своє!» це підтримка маленьких бізнесів і «Час діяти Україно» це підтримка соціальних ініціатив, які йшли від громади», – розповідає пані Вікторія.

За словами Вікторії Нагірняк, цього року конкурс проходив дуже емоційно, люди приходили різні і часто боялись чи то соромились займатись малим бізнесом, бо не на часі, не підійде.

«Були люди які вміють каву варити, чи стригти, чи манікюр робити і вони казали, а цей бізнес підійде. Звісно ми підтримували казали, підійде. Зараз все підходить. Тому що треба, щоб гроші залишались в країні. І той хто має гроші ходіть робіть манікюр, пийте каву. І навіть таки невеликі речі, які вам здається не мають впливу, насправді вони мають вплив. Коли гроші залишаються в країні вони працюють на підтримку економіки», – пояснює пані Вікторія.

Дізнатись більше про Благодійний Фонд “МХП-ГРОМАДІ” можна тут.

 

 

Попередня публікаціяУ Вінниці в суботу відбудеться концерт легендарного рок-гурту «Роллікс»
Наступна публікаціяУ Вінниці сьогодні йтиме дощ та потеплішає до +4

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Введіть текст коментаря!
Введіть своє ім'я