Щороку жертвами інсульту стають понад 100 тисяч українців, третина з яких – молодше 65 років. В Україні, у порівнянні з країнами Європи, не лише досить висока смертність, а й інвалідність після перенесеного інсульту. Серед головних причин – пізня діагностика та застарілі маршрути пацієнта.

«Багато років поспіль існувала практика, коли «швидка» доставляла хворого на інсульт до найближчої лікарні, — розповідає директор департаменту охорони здоров’я Вінницької міської ради Олександр Шиш. — Проте далеко не завжди найближча лікарня має необхідні потужності, фахівців та обладнання, для діагностики і лікування таких станів. Через це хворий і лікарі втрачають дорогоцінний час. Адже інсульт вимагає невідкладного медичного втручання. Людина з ознаками інсульту, яка отримує допомогу лікарів упродовж перших 4,5 годин, має більше шансів повернутися до повноцінного життя та уникнути тяжких й незворотних наслідків».

За словами очільника департаменту, влітку МОЗ розпочало черговий етап медичної реформи, в рамках якого буде змінено підходи до лікування інсультів. Буде створена спроможна мережа медичних закладів з інсультними центрами та блоками. Саме ці заклади матимуть у своєму складі кардіологічні блоки, які дозволять застосовувати сучасні методи лікування, такі як тромболізис та тромбоекстракція. Також у таких медичних закладах будуть можливості для необхідної реабілітації, яка надасть змогу пацієнтові повернутися до нормального життя.

Програма медичних гарантій, завдяки якій пацієнти можуть отримувати безоплатне лікування, продовжує працювати і під час війни. Національна служба здоров’я України оплачує і вторинну профілактику інсульту, харчування в стаціонарі та медичну реабілітацію.

Вчасна медична допомога – один з визначальних факторів в успішності лікування інсультів.

Тому знання ознак інсульту та правил першої допомоги може відіграти важливу роль у збереженні життя і здоров’я постраждалого.

Якщо вже ситуація склалась таким чином, що контроль тиску потребує медикаментозного коригування – не можна нехтувати щоденним прийомом ліків. Ліки необхідно приймати постійно і обов’язково.

Часто пацієнти мають хибне уявлення про те, що вони приймають ліки “від тиску” і відповідно пити їх треба, тільки коли тиск – вище норми. Це не так. Лікування гіпертонічної хвороби має бути щоденним і пожиттєвим. Регулярний прийом ліків значно зменшує ризик виникнення інсульту.

Крім того, держава, завдяки наявній Програмі медичних гарантій, забезпечує пацієнтів “Доступними ліками”, які можна отримати в аптеці безкоштовно або з невеликою доплатою. Пацієнти, які потребують амбулаторного лікування серцево-судинних захворювань, можуть отримати рецепт на “Доступні ліки” у лікаря, який надає первинну медичну допомогу, незалежно від наявності декларації з ним.

Повномасштабна війна, що триває, на жаль, обмежує доступ пацієнтів з окупованих територій чи зони бойових дій до певних медичних послуг і збільшує навантаження на медичну систему, які зіштовхнулась з новими викликами.

Проте подбати про збереження власного здоров’я, відмовившись від шкідливих звичок, забезпечуючи необхідну фізичну активність та бути уважними до себе – під силу кожному.

Попередня публікаціяУ Вінниці інспектори Муніципальної варти перевіряють укриття
Наступна публікаціяАлексей Иванов дополнил обзор онлайн казино Нидерландов с минимальным депозитом 2 евро