За результатами останнього опитування, про тютюнопаління, серед студентської молоді Вінниччини, проведеного ДУ «Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб» в якому взяло участь 185 респондентів, курять 34.6% опитуваних. Почали курити після перерви з початком активних воєнних дій – 9.7% респондентів. Натомість не курять 65.4% опитуваних, а також покинули курити 28.1%.
Захист некурців
З 11 липня 2022 року Законом України № 1978-ІХ запроваджено додаткові правила щодо захисту бездимного середовища. Відтак, розширено перелік тютюнових виробів, які забороняється курити, перелік місць, де куріння заборонено, забороняється в тому числі й будь-яка реклама, спонсорство та стимулювання продажу, та вводяться додаткові обмеження щодо торгівлі тютюновими виробами.
«Бездимне законодавство спрямоване на захист некурців від вторинного тютюнового диму. Пасивне куріння спричиняє серцево-судинні та респіраторні захворювання, включно з ішемічною хворобою серця й раком легенів, і щорічно вбиває 1,2 млн людей у всьому світі. Тож перш ніж закурити в громадському місці у Вінниці, добре подумайте про шкоду, яку ви завдасте людям навколо», – закликають в ДУ «Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб».
Громадські місця мають бути комфортними для кожного українця. Проте некурці часто змушені дихати шкідливим сигаретним димом та вторинними викидами від електронних пристроїв.
В Україні, в тому числі й на Вінниччині забороняється:
– куріння пристроїв для нагрівання у всіх місцях, як це вже є із сигаретами та електронними сигаретами (зокрема школи, лікарні, заклади харчування, робочі місця), розширення переліку місць, де куріння заборонено;
- продаж сигарет зі смаками та ароматами (фруктів, ягід чи солодощів) — наразі це діє як своєрідний «гачок» і приманка для залучення дітей до куріння;
- реклама та стимулювання продажу тютюнових виробів, електронних сигарет і рідин до них, пристроїв для нагрівання тютюну.
- впроваджуються медичні попередження на пачках електронних сигарет та рідин до них, а на сигаретах медичне попередження збільшиться до 65 % від розміру упакування;
Що таке порушення антитютюнового законодавства?
Це коли вас все ще обкурюють у громадському місці. Або коли увагу вашої дитини привернула яскрава тютюнова реклама.
Центр громадського здоров’я розробив мобільний застосунок, який передасть інформацію про недотримання антитютюнового законодавства відповідним органам.
Вінничани можуть скористатися додатком і з допомогою сервісу подати скаргу:
- на куріння у ресторанах, кафе, барах;
- на куріння у громадських місцях, житлових будинках, транспорті;
- на рекламу тютюнових виробів;
- на нелегальну торгівлю тютюновими виробами;
- відсутність знаків про заборону куріння;
- на наявність заборонених предметів для куріння у закладах громадського харчування.
Завантажити застосунок: https://nosmoking.phc.org.ua/