Home Новини У Вінниці відбудеться виставка історичних артефактів, які спростували міф про «новоросію»

У Вінниці відбудеться виставка історичних артефактів, які спростували міф про «новоросію»

0
У Вінниці відбудеться виставка історичних артефактів, які спростували міф про «новоросію»

Ця виставка у Вінниці – розповідь про мистецтво лендарту і мистецтво людяності. Проєкт представляють організації з Херсона – Центр культурного розвитку «Тотем» і «Культурний центр Україна-Литва». На виставці можна побачити унікальні артефакти – знахідки Південної середньовічної експедиції Інституту археології НАН України, яка з 2016 року щороку проходила в Тягині Херсонської області.

Презентація виставки відбудеться у четвер, 7 липня, в Вінницькому обласному краєзнавчому музеї. Початок о 16:00. Експозиція триватиме до 7 серпня 2022 року.

Важливість цих знахідок, які остаточно спростували історичний міф про так звану «новоросію», важко переоцінити. Напевне, саме тому у Херсонському краєзнавчому музеї, яким досі керує колаборантка Т.Братченко, за 6 років не відбулося жодної виставки, присвяченої цим знахідкам. Натомість до 9 травня 2022 року було відкрито експозицію з радянськими наративами про Другу Світову війну.

Напередодні війни знахідки Південної середньовічної експедиції вдалося вивезти з Херсона – фактично, це їх врятувало.

Унікальність виставки не лише у надзвичайно важливих артефактах, знайдених археологами на Херсонщині. Проєкт має інноваційну мистецьку складову, адже поєднує археологію з мистецтвом лендарту.

2022 рік мав стати продовженням співпраці між митцями та археологами України та Литви. Проте експедицію в Тягинь довелося скасувати через військове вторгнення росії. Коли минув перший шок, литовські партнери запропонували не лише значну допомогу для військових та цивільного населення Півдня України, але й запросили вчених та митців взяти участь в археологічній експедиції в Акмянє (Північ Литви). На виставці ви побачите роботи, які створили в Литві українські автори.

На презентації будуть присутні:

Лариса Кулаковська, директорка Археологічного музею ІА НАНУ;
Світлана Біляєва, начальник Південної середньовічної експедиції ІА НАНУ, доктор історичних наук;
Олена Афанасьєва, голова ГО «Центр культурного розвитку «Тотем», кураторка;
Наталя Антано Дануте Бімбірайте, голова ГО «Культурний центр Україна-Литва»;
Митці-учасники арт-резиденцій в Україні та Литві: Олександр Никитюк, Маргарита Журунова, Анастасія Мусловець.

Проєкт є результатом співпраці ГО «Центр культурного розвитку «Тотем», ХМГО «Культурний центр Україна-Литва», Музею історії Акмянє.
За сприяння Інституту археології НАН України, Археологічного музею НАН України, Вінницького обласного краєзнавчого музею, ГО «Лабораторія актуальної творчості» (м.Вінниця).

Проєкт «Лендарт і археологія: нова синергія через кордони» підтримує Європейський Союз за програмою «Дім Європи».