Народна депутатка України, голова підкомітету з питань адміністративних послуг та адміністративних процедур Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Лариса Білозір (15 виборчий округ, Вінницька область) закликала парламентарів негайно активізувати роботу в напрямку прийняття євроінтеграційних законопроектів.
Про це йшлося під час її виступу з трибуни Верховної Ради України у середу, 1 червня під час обговорення законопроєкту про адміністративну процедуру.
“Потрібно наближувати Україну до стандартів ЄС, в яких обов’язково є закон про загальну адмінпроцедуру. Скандальні забудови, свавільні інспекційні перевірки бізнесу, позбавлення громадян належних їм соціальних виплат, корупція та свавілля чиновників – все це наслідки відсутності загальної адміністративної процедури в Україні”, — зазначила Л. Білозір.
Народна депутатка також висловила переконання, що українському парламенту потрібно активізувати перевірки законопроектів при прийнятті на відповідність вимогам ЄС не тільки в першому, а й другому читанні, дотримання верховенства права.
“Наша країна потребує єдиних та прозорих правил взаємодії між державою громадянами і бізнесом. Цьому скликанню вдалося завершити 20 річну епопею прийняття цього законопроекту, наразі тільки країна агресор не має подібного закону, не варто нам бути в такій компанії”, — наголосила представниця Вінниччини у парламенті.
Мінімум два запитання опитувальника ЄС стосувалися саме адміністративної процедури. Тому Єврокомісія рекомендуватиме Україні забезпечити підписання цього Закону, а відтак і набрання ним чинності.
Нагадаємо, раніше Л. Білозір зазначала: “Закон (про адміністративну процедуру) дозволить створити людяне обличчя як для органів місцевого самоврядування, так і для міністерств та центральних органів виконавчої влади. Він створює універсальні правила взаємодії між громадянами, бізнесом та державою. Органам місцевого самоврядування доведеться провести велику роботу з впровадження закону, але це дуже важливо, щоб громадянам було легше комунікувати з державою.
Закон створює чіткі процедури у відносинах громадян, бізнесу і влади, а саме:
- забезпечує безпосередню участь громадянина у прийнятті рішення, яке його стосується, право висловити свою позицію і бути вислуханим до моменту прийняття відповідного рішення;
- запроваджує поняття «зацікавлених осіб» – люди, яких прямо або опосередковано стосується те чи інше рішення органу влади, які повинні бути запитані щодо прийняття рішення, яке торкається їхніх прав чи інтересів;
- встановлює обов’язок органів влади мотивувати негативні рішення і повною мірою роз’яснювати особам, як їх можна оскаржувати;
- закладає механізм цифровізації адміністративних послуг, що зробить надання послуг прозорим й зрозумілим, що допомагає протидіяти корупції.