Унікальну світлину зустрічі очільників України та Польщі Симона Петлюри та Юзефа Пілсудського 16 травня 1920 р. на залізничному вокзалі міста Вінниці віднайшов та оприлюднив дослідник з міста Кам’янець-Подільський Дмитро Бабюк (Dmytro Babiuk).

Фото опубліковане у книзі польського генерала Тадеуша Кутшеби «Wyprawa kijowska 1920 roku» (з пол. «Київська операція 1920 року»), виданій у Кракові у 1937 році. Під ним міститься текст «Naczelny Wódz J. Piłsudski i ataman Petlura na dworcu kolejowym w Winnicy (Maj 1920)», – пише спільнота “Центр історії Вінниці”.

Фото зустрічі Петлюри і Пілсудського на вокзалі міста Вінниці з праці Тадеуша Кутшеби «Wyprawa kijowska 1920 roku» (Краків, 1937).

Далі у підписі перелічені польські військові, які оточують обох керівників держав. У верхньому лівому куті світлини ідентифікується вокзальна водонапірна вежа і фрагмент споруди вінницького вокзалу. Бачимо, що Пілсудський і Петлюра одягнені у брезентові дощовики, що також опосередковано підтверджує факт коректності книжного підпису до світлини, адже Здзіслав Ґрохольський у своїх спогадах згадує про погодні умови того дня: «… 16 травня 1920 року – для Вінниці та Поділля історичний день – був хмарним і дощовим…».

Відповідно до протоколу, на зустрічі на вокзалі була організована почесна військова варта, оркестр урочисто виконав український та польський гімни, прозвучали вітальні промови від міського голови та представників національних громад міста.

Залізничний вокзал м. Вінниці у 1920 р. Джерело: книга “Вінниця у спогадах, том ІІ” Вінницького обласного краєзнавчого музею

У подальшому на переговорах глав держав у Вінниці, тодішній Тимчасовій столиці України, йшлось про унормування взаємовідносин між українською і польською владою на теренах Правобережжя, обговорювались питання узгодження кандидатів на керівників міністерствами та звільнення інтернованих поляками вояків Галицької Армії.

Популярні фотографія та кінохроніка, де Симон Петлюра та Юзеф Пілсудський вітають публіку з вікна залізничного вагону, були зняті на початку липня 1920 р. на пероні вокзалу міста Станіславів (нині Івано-Франківськ) під час церемонії освячення панцирного потягу «Кармелюк».

Але ще у 1920-х польські документалісти помилково ідентифікували цю зустріч як вінницьку.

Таблиця на фасаді залізничного вокзалу Вінниці, відкрита 11 листопада 2014 р. Джерело: медіавидання “Vежа”
Згадане «станіславівське» фото використане для меморіальної дошки, відкритої у Вінниці 11 листопада 2014 р. на фасаді сучасного залізничного вокзалу ліворуч головного входу до приміщення.
Попередня публікаціяУ Вінниці по вулиці Гальчевського на Старому місті облаштовують тротуари та велодоріжки
Наступна публікаціяНа Вінниччині судитимуть директорку школи