На Вінниччині впроваджують пілотний проєкт створення центру захисту дітей, які постраждали або стали свідками насильства, кримінального правопорушення» (модель «Барнахус»). Першим кроком до реалізації проєкту стало підписання, у грудні 2020 року, Меморандуму між Представництвом Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, Вінницькою обласною державною адміністрацією та Міжнародним благодійним фондом «Українська фундація громадського здоров’я».

Як зауважила, перша заступниця голови ОДА, Наталя Заболотна, в результаті проведеної роботи виникла необхідність розширити склад міжвідомчої робочої групи, до якої увійшли голова Вінницького міського суду Вінницької області; старший слідчий в особливо важких справах організаційно-методичного відділу слідчого управління ГУНП; регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної ради України з прав людини у Вінницькій області.

«Безумовно, важливим аспектом у впровадженні проєкту є навчання міжвідомчої групи. За цей час проведено онлайн-тренінги для 2-х груп учасниць/учасників: прокурорів відділу ювенальної превенції, слідчих суддів, слідчих відділів поліції, працівників служб у справах дітей Вінницької області. Серії навчань для членів робочої групи, яка координує та впроваджує роботу моделі «Барнахус» у області. Семінар-тренінг «Загальні засади та механізми взаємодії/міжвідомчої співпраці/в реалізації пілотного проєкту «Барнахус» та семінар-супервізію «Напрацювання механізмів реалізації пілотного проєкту щодо захисту і соціально-психологічної підтримки у процесі правосуддя дітей, які постраждали або стали свідками насильства (модель «Барнахус») у Вінницькій області», – повідомила посадовиця.

Щодо приміщення, в якому буде розміщено «Барнахус», Наталя Заболотна зазначила, що наразі на розгляд сесії обласної ради подано зміни до статуту  комунального закладу «Обласний комплексний центр надання соціальних послуг». В приміщенні здійснено косметичний ремонт  та встановлено основну частину обладнання. В центрі облаштовано кімнати для очікування, опитування та персоналу, а також кухня, 2 туалети та 2 душові кімнати.  У Центрі  передбачена можливість розширення, є додаткова кімната, в якій можливо перебування дитини цілодобово, однак кімната потребує облаштування. Наразі є необхідність забезпечити обладнання кімнати для міждисциплінарної команди   (стіл, стільці, столик, фліпчарт, ноутбук) та  медичний пункт; дообладнання кімнати очікування (телевізор), опитування (спеціальні матеріали для психолога) та персоналу (сейф); підведення додаткової точки інтернету; забезпечення безперебійної роботи відеофіксації опитування дитини; підключення електрогенератора та стабілізатора напруги на випадок перебоїв з постачанням електроенергії.

«Це тільки початок впровадження моделі «Барнахус» у Вінницькій області. Ми готові до тісної співпраці та впровадження пілотного проєкту в регіоні», – запевнила Наталя Заболотна.

Посадовиця переконана – реалізація пілотного проекту з впровадження моделі Барнахус на Вінниччині має відбуватися паралельно із унормуванням законодавчої бази на національному рівні.

Коментарі з приводу почутого залишила Олівія Лінд Халдорссон, зазначивши, що на Вінниччині проведена справді вражаюча робота в цьому напрямку.  Окрім того, міжнародна експертка Ради Європи наголосила, що саме за результатами подібних обговорень в різних країнах Європи з’являється можливість зрозуміти справді важливі для розвитку проекту акценти, повідомляють в ОДА Вінниччини.

Довідково:

Що таке Барнахус?

Барнахус (в перекладі «Будинок дітей») – це міждисциплінарний спеціалізований центр по роботі з дітьми, які постраждали від насильства або стали свідками подібних злочинів. В ньому проводиться співбесіда з такими дітьми, здійснюється медичний огляд для цілей судової медицини, проводиться всебічна оцінка, і надаються всі необхідні терапевтичні послуги від відповідних фахівців.

Барнахус бере свій початок від Моделі захисту дітей, прийнятої в США в 80-х роках. Вперше такі центри виникли в 1998 році в Ісландії, а потім поширилися і в інших північних країнах (в Швеції в 2005 році, Норвегії в 2007 році, в Гренландії в 2011 році, в Данії в 2013 році) під назвою Барнахус або «Будинок дітей».

Барнахус був створений для того, щоб вибудувати особливу правову систему, яка відповідала б особливим потребам дітей, щодо яких існує підозра про те, що вони піддавалися насильству або жорстокому поводженню. Тут також беруть до уваги принцип про те, що потреби дітей в подібних випадках повністю відрізняються від потреб дорослих, які потрапили в таку ж ситуацію.

Завдання Барнахуса

  • Забезпечити дітям і підліткам, які зазнали різних видів жорстокого поводження та злочинів, отримання належної оцінки, лікування і підтримки.
  • Запобігти травматизацію дітей через повторні співбесід, які проводять різні служби в різних місцях. Дослідження показали, що подібний досвід може виявитися дуже травматичним для дитини. Така «повторна виктимизация» може мати навіть більш згубні наслідки для дитини, ніж сам епізод жорстокого поводження. Крім того, згідно з проведеними дослідженнями, повторні співбесіди, що проводяться людьми без спеціальної підготовки, можуть спотворити розповідь дитини про те, що сталося через навідних запитань і мати негативний вплив на хід розслідування.
  • Створити для проведення слідчих інтерв’ю середу, дружню по відношенню до дітей, яка б знижувала рівень занепокоєння дитини, що в свою чергу, має вирішальне значення для успішного отримання інформації від дитини.

Простіше кажучи, Барнахус існує, щоб забезпечити дотримання найкращих інтересів всіх дітей і гарантувати виконання належної правової процедури.

Попередня публікаціяВінницькі письменники можуть надрукувати свої твори коштом обласного бюджету
Наступна публікаціяУ всіх приєднаних до Вінниці громадах працюють віддалені робочі місця спеціалістів з соцзахисту