У Вінниці розповіли про маєток лікаря в якому згодом проживав перший військовий комендант часів Другої Світової. Онучка відомого Героя Ольга Рябошапка розповіла нашому виданню про минуле будинку по вулиці Петлюри 28 та історію свого дідуся.

“Даний будинок був побудований у 1913 році архітектором Григорієм Артиновим на замовлення земського лікаря Цукермана, який проживав у даному будинку зі своєю родиною. Після націоналізації будинок віддали під квартири відомим вінничанам. Одним з них був Федір Пилипович Бруй  мій дідусь. ” – розповідає Ольга Анатоліївна.

Наразі у будинку від його минулого залишились мармурові сходинки, ковані поруччя та майже чотириметрові стелі у квартирах, де зараз проживає декілька сімей.

 

Федір Бруй народився 19 вересня 1907 року в селі Іванівські Огородники Слуцького району Мінської області у Білорусі у селянській родині. Закінчив сім класів школи, працював на будівництві шосейних доріг Слуцького районного дорожнього відділу. У 1929 році був призваний на службу до лав Червоної Армії. У 1931 році закінчив військово-господарську навчальну команду при Смоленському військово-продовольчому складі. З 1932 року проходив службу в Хабаровську, був командиром будівельної роти 2-го будівельного батальйону. У 1937 році вступив у ВКП (б). У серпні 1940 року був призначений помічником командира по Матзабезпечення 150-го танкового батальйону 15-ї танкової бригади Далекосхідного фронту, у квітні 1941 року — начальником постачання 180-ї автобаси 15-ї армії. У 1942 році Бруй закінчив курси «Вистріл» (вищі стрілецько-тактичні курси). З червня 1942 року був на фронтах Великої Вітчизняної війни. Брав участь в боях на Південно-Західному, Воронезькому, 1-му Українському фронтах. Брав участь в обороні Воронежа, Воронезько-Касторненской операції, Курській битві, визволенні Української РСР, битві за Дніпро. До вересня 1943 майор Федір Бруй командував батальйоном 520-го стрілецького полку 167-ї стрілецької дивізії 38-ї армії Воронезького фронту. Відзначився під час визволення України.

2 вересня 1943 року у боях за місто Суми стрілецький батальйон на той час майора Федора Бруя подолав сильний супротив суперника і першим увірвався у місто, звільнив його від німецьких загарбників. Поблизу Києва 1-ий стрілецький батальйон майора звільнив декілька населених пунктів, зайняв Труханів острів, пізніше на підручних засобах форсував Дніпро у Вишгородському напрямку.

Звання Герой Радянського Союзу – присвоєно 29.10.1943 року за звільнення Києва і героїчний вчинок під час форсування Дніпра, надійне укріплення плацдарму на західному березі ріки Дніпро. Під час ВВ війни воював на Воронезькому і 1-му Українських фронтах. Учасник Курської битви. За бойові подвиги Федора Бруя нагороджено двома орденами Леніна, Вітчизняної війни 1-го ступеня, орденом Червона Зірка, орденом Червоного Прапору, медалями.

Після визволення Вінниці був призначений Київським військовим округом комендантом міста Вінниці.

Маючи шість бойових поранень, Федір Бруй продовжував службу  у військових комісаріатах міста та області. У 1955 році, у званні підполковника, через хворобу вийшов у відставку. Працював інженером з постачання на молочному заводі у Вінниці. Помер 17 січня 1982 року, похований на Центральному кладовищі Вінниці.

7 травня 2013 року на честь Дня Перемоги та 100-річчя будинку, була урочисто відкрита меморіальна дошка на фасаді будівлі, де Федір Бруй проживав з родиною. Її виготовив відомий вінницький скульптор Анатолій Бурдейний.  Окрім погруддя  Федора Бруя на ній зображено жителів нашого міста, які зустрічають квітами визволителів Вінниці 20 березня 1944 року.

 

Попередня публікаціяНа Вінниччині закінчили капремонт стратегічної розв’язки траси М21
Наступна публікаціяНа Вінниччині грабіжник відібрав гроші у пенсіонера біля банкомату

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Введіть текст коментаря!
Введіть своє ім'я