Напередодні місцевих виборів 25 жовтня, різні політичні аналітики та представники партій пророкували, що підрахунок буде складним через нову виборчу систему. Забігаючи вперед, не помилились. Журналісти Vinnytsia Press Point, провели ніч на дільниці, що там було і чому рахували до глибокого ранку, читайте нижче.

Усе спокійно але …

Дільниця в центрі Вінниці, розташована в холі школи №4. На вході жіночка міряє температуру та пропонує обробити руки дезінфектором. На столику є також маски та кулькові ручки. Розповідає, що виборців з підвищеною температурою чи хворих на коронавірус не було. Не було і «буйних» та нетверезих, в цілому спокійно і людей не багато. Правда була поліція.

З приводу виклику поліції розпитую, голову виборчої комісії, Сергія Вдовцова. Він каже що йому не до коментарів, а потім розповідає, що день був складний.

За його словами, в виборчому кодексі було не просто розібратись, він звіряється з методичкою щоб усе було правильно. Нарікає на кандидатку в депутати, яка тим часом стоїть і пильно дивиться за членами комісії. Каже її спостерігач неправильно порахувала людей.

Дільниця зачиняється, перед закриттям секретар повідомляє хто має право залишитись і пояснює що ніхто не зможе вийти та увійти до кінця підрахунку. Вже за п’ять хвилин у двері починає гупати чоловік, це член комісії. Він чимдуж, хвилин з десять, гамселить у подвійні двері, отже під наглядом поліцейського прочиняють перші двері та пояснюють йому, що не пустять на дільницю. Попри пояснення чоловік робить другий «захід» і гримає в двері. На нього не реагують і він йде.

Скоро будуть рахувати

На вечір на підрахунок лишаються члени комісії, спостерігачі та журналісти. Журналістів четверо – п’ятеро, в кого підгледіла посвідчення, але нікого не впізнаю. Також, присутня кандидатка в депутати, від «Руху справедливості» Ольга Безпалько, каже, звернулась в поліцію про не відповідність кількості виборців, на дільниці нарахували на 80 людей більше ніж спостерігач, вона лишається контролювати підрахунок. Зауважила, що дуже багато чого залежить від людського фактору та бажання голів виборчих комісій дотримуватись закону.

«Нас насторожила в деяких дільницях дуже висока явка на 10.00 годину ранку, тому що наші спостерігачі фіксували людей які вкидають бюлетені вже в урну. Тобто, ми фіксували по людям які підходили. На цій дільниці у нас суттєво не сходиться кількість, викликали поліцію, писали заяву, все як годиться по закону», – каже Ольга Безпалько.

За словами кандидатки в депутати, вона протягом дня об’їхала більшу кількість дільниць. На яких спостерігачі повідомляли що якась проблема. Наприклад, дільниці де виключили світло на Замості. А на Старому місті від самого ранку спостерігалась велика явка, проте кандидатка сподівається що вона вже вирівнялась.

«Дуже унікальна була історія на моїх рідних П’ятничанах, там були скатертини якими позастеляли столи до самої підлоги. Ми пояснюємо що це порушення Закону, 5 стаття. Поверхня має бути такою, щоб її можна було дезінфікувати як мінімум. Що вони роблять, вони знімають зверху, а знизу залишають. Таким чином не видно що під столом, те на що ми звертаємо увагу, щоб не було сумок, ніяких не зрозумілих речей під столами. Ми там дуже довго «воювали». Зрештою скатертини прибрали», – розповідає політикиня.

Підрахунок починається, починається ….

Голова комісії оголошує, що на дільниці проголосувало 764 виборця з 2135 які зареєстровані на вибори. Зсувають столи і члени комісії починають рахувати корінці бюлетенів. Данні записують щоб підрахувати. Тобто, кожен виборець отримав по 4 бюлетеня. Отже, в сумі має бути кількість корінців рівна кількості виборців помноженій на чотири. Але сума чомусь не сходиться, секретар, голова комісії і ще кілька членів комісії, заходились перераховувати. Вся процедура рахування та перераховування корінців тривала майже дві години. Нервувались, сперечались до них на допомогу вже прийшли спостерігачі, а частина журналістів та спостерігачів шукала де погрітись і тулись до майже холодних батарей.

Немає опису.

Зрештою дійшли до якихось результатів і почали відрізати куточки у невикористаних бюлетенях. Обрізали ножицями, виходило повільно, чоловіки принесли з якоїсь підсобки секатори з довгими ручками, спробували ними, не вийшло.

Немає опису.

Ось нарешті, довгоочікувана мить, близько опівночі доставили іще столів і почали відкривати скриньки. Першими для голосування на дому. На цій дільниці, виїзне голосування було передбачено для 9 виборців, проголосували 6, ще три не відкрили двері. Далі, відкривали та висипали на столи уже великі скриньки, одна з них після відкриття розвалилась на частини. Висипані бюлетені члени комісії розібрали по кольорам на чотири стопки.

Немає опису.

Зіпсовані бюлетені і підрахунок

Першими рахували бюлетені до міськради Вінниці. Спочатку один з членів комісії оголошував номер за який проголосував виборець та віддав, по колу члену комісії. По одному номеру на члена комісії. А вже вони рахували загальну кількість за партію, а потім розкладали по кандидатам. Це було дуже довго. Так само довго результати записували та рахували.

Були і зіпсовані виборцями бюлетені, але не багато. Більше бюлетенів виявились не дійсними через невірно зазначений номер виборчої дільниці або його відсутність. До міськради вийшло 37 недійсних бюлетені. До облради 44.

Зрештою процес підрахунку вийшов довгим, а бюлетені в облраду почали рахувати лише на світанку. На той час присутні на дільниці спостерігачі намагались влаштуватись на різних поверхнях і трохи поспати. Хтось дивився кіно, хтось грався в якусь іграшку. По черзі просились підзарядити телефон та спілкувались один з одним.

Немає опису.

Немає опису.

Пакували пораховані бюлетені у пергамент, який заклеювали скотчем та чіпляли папірець з підписами членів комісії. Скотч та пергамент намагались економити, не знали чи вистачить на все два мотка липкої стрічки та пачки пергаменту.

В якийсь момент, близько третьої ночі, хтось із членів комісії позаздрив тому члену комісії що не потрапив на дільницю. З ним усі погодились.

Коли бюлетені порахували, настав час заповнення протоколу. І знову суперечка, не сходиться кількість. Рахують, нервуються, перераховують, сперечаються рятує ситуацію спостерігачка, вона на калькуляторі телефону робить обчислення. І диво! Секретар та членкиня комісії в дві руки заповнюють протоколи, пускають їх на підпис членам комісії. Голова комісії зі словами, «Більше ніколи не підпишусь на таке», оголошує результати, спостерігачі записують. Секретар візує протоколи о 10.22 ранку, ставить печатку.

Але на тому не кінець, спостерігачі, журналісти можуть йти по домівках, а от завести протоколи і запечатані у мішки бюлетені не можна, в центральній комісії черга. Отже, це все пломбують та лишають поліцейських на охороні. З ними має лишитись один з членів комісії.

 

Попередня публікаціяУ Вінниці проводять аварійно-ремонтні роботи водопостачання на Стрілецькій
Наступна публікаціяУ Вінниці поліція просить допомогти опізнати жінку