На Вінниччині велика кількість випадків сімейного насильства, як захиститись

Невтішна статистика від поліції Вінниччини свідчить про те що від початку року і під час карантину випадків насильства в родинах багато. Лише з 20 по 26 квітня – зафіксовано 130 випадків, це ті де поліцію викликали. Не мовчати про випадки домашнього насильства, закликають у Регіональному центрі  з надання БВПД. Фахівці центру спільно з журналістами Вінниця Прес Поінт підготували матеріал, щоб допомогти зорієнтуватись, як розпізнати, куди звертатись та що робити коли ви стали жертвою домашнього насильства.

Наразі, правоохоронні органи, на період запровадження карантину, все більше зосереджують увагу на проблемі домашнього насильства, адже громадяни більше часу проводять з рідними вдома, хтось залишився без роботи, у когось закінчились запаси коштів для купівлі найнеобхіднішого. Новини з TV та інтернету теж не надто позитивні…, стресонестійкість наростає…і конфлікту не уникнути.

Що таке насильство за Законом

Пропонуємо розібратись із самим тлумаченням «Домашнього насильства» та які види насильства існують, з детальною характеристикою кожного виду.

«Отже, домашнє насильство – діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь. (ЗУ «Про запобігання та протидію домашньому насильству)», – пояснюють фахівці центру БПД.

Про види та опис кожного виду ви можете дізнатись на сайті  «Розірви коло»

Щодо категорій осіб, які найбільш найуразливіші в період пандемії? Однозначної відповіді на це немає. Будь-хто може стати жертвою насильства, незалежно від статті, віку, соціального статусу, національності, освіти, тощо.

«Тож як діяти на випадок домашнього насильства? Повідомити насамперед поліцію за номером! 102, попросити про допомогу у родичів чи сусідів, залишити небезпечне місце та вийти із будинку,  завжди зберігати документи, кошти, речі першої необхідності, ліки в «таємному місці» на випадок, коли вам раптово потрібно буде залишити небезпечне місце (наприклад, власний будинок в якому щодо вас чи ваших дітей вчиняють «домашнє насильство»), мати із собою необхідні контакти та подальший план дій – де ви можете залишитись на ніч чи до яких служб звернутись за необхідною допомогою – соціальною, психологічною, медичною, правовою», – пояснюють фахівці.

Як Закон убезпечить вас від кривдника

Відповідно до ЗУ «Про запобігання та протидію домашньому насильству»

До кривдника можуть бути застосовані наступні спеціальні заходи:

– терміновий заборонний припис – застосовується стосовно кривдника у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров’ю постраждалого. Цей припис виноситься підрозділами органів Національної поліції України за власною ініціативою та за результатами оцінки ризиків або за заявою постраждалого на строк до 10 діб.

– обмежувальний припис – спрямований на забезпечення безпеки постраждалого шляхом тимчасового обмеження прав кривдника. Його надає суд за заявою постраждалого чи його представника, на строк до шести місяців.

Що робити, коли поліція не реагує на ситуацію «домашнього насильства» та не вчиняє жодних дій?

Спеціалісти з Регіонального центру із надання БВПД, рекомендують звертатись до інших служб, зокрема  : до центрів соціальних служб для сім’ї і молоді, центрів надання безоплатної правової допомоги, притулків для постраждалих від домашнього насильства, мобільних бригад тощо. На бездіяльність правоохоронних органів писати скарги.

Контакти служб, які реагують на випадки вчинення «Домашнього насильства»:

НАЦІОНАЛЬНА ГАРЯЧА ЛІНІЯ З ПОПЕРЕДЖЕННЯ ДОМАШНЬОГО НАСИЛЬСТВА, ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ ТА ҐЕНДЕРНОЇ ДИСКРИМІНАЦІЇ:

0 (800) 500 335 або 116 123 (для дзвінків з мобільного) (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів будь-яких операторів по всій території України).

Також працює Урядова «гаряча лінія» для осіб, які постраждали від домашнього насильства. Сервіс цілодобово доступний за номером 15-47. (дзвінки є безкоштовними зі стаціонарних та мобільних телефонів, анонімними та конфіденційними).

Національна дитяча “гаряча лінія” 0 800 500 225 або 116 111 (для дзвінків з мобільного).

Єдиний всеукраїнський номер системи безоплатної вторинної правової допомоги: 0-800-213-103 ( безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів на території України).

Система безоплатної правової допомоги запустила в месенджері Телеграм-чат  «Правова допомога протидії насильству»  https://t.me/Non_Violence_Bot , де потерпілі від домашнього насильства та свідки можуть онлайн отримати консультацію юристів щодо захисту своїх прав.   Зайти на Телеграм-чат «Правова допомога протидії насильству» можна також з чат-боту #ДійПротиНасильства https://t.me/police_helpbot, який запустило в Телеграм МВС спільно з Харківським університетом внутрішніх справ і Національною поліцією України.

Довідково: З початку карантину кількість звернень до системи БПД з питань домашнього насильства не збільшилася. До речі, як і повідомлень до поліції за номером 102. Проте, за даними ООН, у деяких країнах кількість жінок, які звертаються до служб підтримки, зросла удвічі з початку оголошення карантину.

Психолог, Юлія Короцинська: «Пам’ятайте, що агресорами не народжуються.»

В умовах ізоляції зростає емоційна напруга. Перша і найважливіша причина – наші базові потреби в таким умовах частково порушені: немає відчуття безпеки, життя непередбачуване, стреси (вимушені відпустки за власний рахунок чи зупинка власної справи); втрата можливості вільно пересуватися та скинути напруження – відвідувати розважальні заклади, проводити час з друзями, і просто побути наодинці. А тому зростає ймовірність виникнення сімейних конфліктів.

Що робити, якщо ви постраждали від насильства:

Не піддавайтесь омані “А що, хіба незрозуміло, що мені погано?” Так, незрозуміло! Говоріть, що вам не подобається таке ставлення.

Обдумайте план порятунку: телефони служб, які можуть допомогти, спілкування з рідними та друзями, які можуть допомогти, захистити, навіть виговоритися і відчути підтримку.

Проаналізуйте, що відбувається, чим ви можете викликати агресію.  Розберіть ситуації конфліктів і відшукайте “точку кипіння”.

Домовтеся з партнером про стоп-слово: коли ви починаєте провокувати агресора, то нехай він попередить про те, що він “закипає”.

Пам’ятайте, що агресорами не народжуються. Такі люди теж свого часу потерпали від насильства стосовно себе. А тому їм теж потрібна допомога.

Пам’ятайте, що діти, які стають свідками насильства, теж дуже потерпають від нього.

Якщо дитина стала свідком проявів насильства в сім’ї

Допоможіть дитині поділитися своїми почуттями з кимось із дорослих. Слід обов’язково вислухати дитину до кінця, не перебиваючи та не оцінюючи її. Необхідно дати їй можливість просто висловити те, що накопилося в душі. Дуже важливо, щоб дитина зрозуміла, що розповідь про болісні почуття полегшує біль.

Обговоріть з дитиною ситуацію, що склалася, її причини, можливі наслідки.

Часто діти вважають себе винними в тому, що сталося між батьками. Допоможіть дитині зрозуміти: в тому, наприклад, що батьки сваряться, немає її провини.

Якщо ви відчуваєте, що не в змозі допомогти дитині, зверніться до спеціалістів: психологів, соціальних працівників.

Від початку року, станом на кінець березня підтвердився 1 451 факт вчинення насильства в сім’ї

За інформацією заступника начальника управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції Івана Зайця, за січень – березень в поліцію надійшло:

 3082 звернення про вчинення домашнього насильства, 1451 факт підтвердився.

Постраждали від насильства в родині, 1470 жителів області, з них 1337 жінок, 114 чоловіків і 19 дітей.

1754 домашніх кривдників отримали адміністративні протоколи за ст. 173-2 КУпАП (вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису).

1143 домашніх насильників поставлено на превентивний облік.

344 термінових заборонних приписи було складено поліцейськими відносно громадян, які вчиняють домашнє насильство, серед них 317 – чоловікам, 27 – жінкам.

Попередня публікаціяУ Вінниці внаслідок аварії перекинулась вантажівка та ускладнився рух на вулиці Московській. ФОТО
Наступна публікаціяМіській очільник Вінниці, про малих підприємців, ринки і ціни в ефірі програми «Україна з Тиграном Мартиросяном». Відео

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Введіть текст коментаря!
Введіть своє ім'я