На Вінниччині ОТГ збільшують статки завдяки ефективному землекористуванню

Фінансова  децентралізація, як складова реформи місцевого самоврядування,  дозволила суттєво наростити дохідну частину місцевих бюджетів. Разом з тим, фінансування більшої частини видатків, пов’язаних з життям територіальних громад, тепер здійснюється за рахунок їхніх бюджетів. Громади отримали повноваження та  можливість розвивати інфраструктуру, вкладати кошти у розвиток освіти та медицини, покращувати добробут своїх мешканців і якісне виконання цих завдань безпосередньо залежить від статків місцевих бюджетів.

Доходи бюджетів громад умовно поділяються на передані – ті, що передаються з  державного бюджету на безповоротній основі, та власні – ті, які органи місцевого самоврядування можуть «заробити». Серед власних джерел наповнення  бюджету – ряд податків і зборів, закріплених за громадами на законодавчому рівні, а також орендна плата за землю.

Як пояснює Інна Святна, радниця  з муніципальних фінансів та управління Вінницького регіонального офісу Програми «U-LEAD з Європою», разом із повноваженнями органи місцевої влади отримали і масиви земельних ресурсів. Тому, одним із важливих завдань кожного керівника ОТГ є якісний облік земель та їх ефективне використання. Експерт додала, що про це йшлося на кількох навчальних заходах, які було організовано для представників громад області за сприяння Програми U-LEAD,  та під час консультацій в ОТГ, і сьогодні вже є відповідні результати.

«За 2019 рік до місцевих бюджетів Вінниччини надійшло 977,2 млн грн плати за землю,  темп приросту до фактичних надходжень 2018 року складає 16 %. Найбільші темпи зростання по Калинівській ОТГ – 143,9 %, Вапнярській ОТГ – 121,2 %, Ситковецькій ОТГ – 128,9 %», – повідомила Інна Святна.

За словами експертів, певна частина земель може мати землекористувачів, які не виконують обов’язок зі сплати земельного податку чи орендної плати за землю, тож органи місцевого самоврядування мають повноваження стягувати цей платіж як безпідставно збережену плату за землю, і з минулого року Кабінет міністрів України  розширив повноваження ОТГ у цій сфері. 

«У разі  відсутності згоди щодо добровільної сплати належних бюджету платежів, відповідні  позови спрямовуються до суду. Такі випадки є і на Вінниччині. Так, у 2020 році Калинівська місцева прокуратура Вінницької області скерувала позов у інтересах держави в особі Хмільницької міської ради (Хмільницька ОТГ) про стягнення безпідставно збережених коштів орендної плати. Позов надійшов до Господарського суду Миколаївської області та стосується 850 тис. грн. за користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів», – пояснила Інна Святна.

Крім залучення вже існуючих землекористувачів, ОТГ також можуть розпоряджатися вільними земельними ділянками, адже відповідно до глави 21 Земельного кодексу України,  земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах, або земельних торгах. Продаж прав на земельні ділянки є не тільки  можливістю отримати  найвигіднішу для територіальної громади орендну плату,  а й основним інструментом залучення потенційного інвестора на територію ОТГ. 

У 2019 році Хмільницька міська рада виступила організатором  торгів у формі аукціону з продажу прав на земельну ділянку несільськогосподарського призначення площею 0,0040 га, що розташована у межах населеного пункту м. Хмільник з видом цільового призначення: для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. Стартова ціна оренди відповідно до рішення Хмільницької міської ради складала  3328,46 грн, або 6 %  нормативно грошової оцінки земельної ділянки  – застосовано подвійну ставку встановлену для оренди аналогічних ділянок у місті. За результатами проведених торгів Хмільницька міська рада отримала рекордне зростання орендної плати – до 24031,48 грн, тобто більш як у 7 разів. Ставка у відсотках від нормативно грошової оцінки досягла 43,32 %.

Інна Святна підкреслила, що активно залучають кошти і інші громади Вінницької області. Зокрема, Шляхівська  сільська ОТГ у жовтні 2019 реалізувала на торгах право оренди земельної ділянки площею 8,8 га, нормативно грошова оцінка якої складала 356,7 тис грн.  Зі стартової ціни 42800,20 грн розмір орендної плати зріс у 5 разів і досягнув 211 218,99 грн, або 59,2 % нормативно грошової оцінки. 

«Коли нам передали землі у комунальну власність, було здійснено моніторинг оренди  ділянок і виявилось, що ряд з них використовувались без належних документів. Тож була виготовлена технічна документація і громада взяла участь у двох аукціонах: з продажу прав оренди на  об’єкт водного плеса та земельну ділянку площею 9 га строком на 7 років. Ми навіть не розраховували на таку високу ціну, але торги дали гарний результат і вартість 1 га землі склала 24 тис грн, це  була найвища ціна плати за землю на той час. Відповідно, зросли і надходження до місцевого бюджету»,- повідомила Ніна Кравець, голова Шляхівської ОТГ.

За словами керівниці громади, на сьогодні,  Шляхівська ОТГ готує до участі в аукціонах з продажу прав оренди земель ще три об’єкти водного плеса і очікує на затвердження технічної документації.

Експерти  U-LEAD наголошують, що ефективне  розпорядження землями матиме і в подальшому  суттєвий вплив на наповнення місцевих бюджетів та рекомендують громадам  використовувати всі інструменти для якісного адміністрування земельних ресурсів, а це – інвентаризація земель, перегляд ставок орендної плати за землю та активна участь органів місцевого самоврядування у земельних аукціонах.

Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» підтримує децентралізацію та регіональну політику в Україні, реалізується за участі ряду донорів та спільно фінансується Європейським Союзом та його державами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією.

Інна Святна, радниця  з муніципальних фінансів та управління Вінницького регіонального офісу Програми “U-LEAD з Європою”

Попередня публікаціяУ Вінниці Ігор Логиш привіз «бронзу» з Всеукраїнського турніру «ІІІ Дитячий фестиваль самбо»
Наступна публікаціяРезультати роботи поліції Вінниччини за тиждень що минув