Home Новини Як працюють бюджети участі на Вінниччині

Як працюють бюджети участі на Вінниччині

0

Соціальна перукарня, вуличні спортивні тренажери у селі Монастирська Брацлавської ОТГ та належне утримання безпритульних тварин в Якушинцях – ось далеко не повний перелік проєктів бюджетів участі. Як це працює, розповіли експерти Вінницького регіонального офісу Програми «U-LEAD з Європою». 

За словами радниці з місцевих фінансів та управління  Вінницького регіонального офісу Програми «U-LEAD з Європою» Інни Святної, практика впровадження  бюджету участі як одного із дієвих механізмів фінансової децентралізації  набирає обертів серед ОТГ Вінниччини. Громадський бюджет – це інструмент,  який дозволяє досягати кілька цілей: залучати громадян до реалізації проєктів розвитку територій, підсилювати рівень прозорості та ефективності використання кошторисів громад, збільшувати довіру між владою та мешканцями міст і сіл. 

«Бюджет участі є інноваційним  інструментом для ОТГ області. Разом із тим,  вже близько третини об’єднаних громад Вінниччини активно впроваджують  громадський бюджет. Це впливає не тільки на прозорість місцевих бюджетів, а й дозволяє органам влади  зрозуміти потреби жителів різних цільових груп, в тому числі і з огляду на гендерно-орієнтований бюджет. Вінниччина відрізняється  нестандартними проєктами, що реалізуються завдяки бюджету участі. Зазвичай, проєкти, що пропонуються, передбачають вирішення питань благоустрою, але, як показує голосування, жителі  можуть зосереджувати увагу органів влади на проблемі, яка, можливо, залишається поза увагою. От, наприклад, Якушинецька ОТГ впроваджує ініціативу щодо належного утримання безпритульних тварин. Мешканці громад  області пропонують цікаві проєкти з організації дозвілля та з екологічного напрямку», – зауважила Інна Святна.

Які проєкти впровадять у Вінницькій області

Як повідомила експертка, під час навчальних тренінгів, семінарів та адресних консультацій  для ОТГ області, що проходили за сприяння Програми «U-LEAD з Європою», окрему увагу було приділено  впровадженню інструментів громадського бюджету, відтак – вже маємо відповідні результати.

Серед  ОТГ області, які активно використовують  механізми партиципаторного бюджету – Вінницька, Хмільницька, Тульчинська, Немирівська, Глуховецька, Томашпільска, Дашівська, Брацлавська об’єднані територіальні громади. Беззаперечними лідерами є м.Вінниця, де  на 2020 рік виділено 7 млн грн для реалізації 12 проектів, а також Хмільницька громада, що з 2017 року щорічно фінансує бюджети участі на суму 1 млн грн. 

Вперше цьогоріч реалізовуватимуть проєкти громадських ініціатив у Тульчинській ОТГ.

«Проєктами-переможцями конкурсу бюджету участі стали три ініціативи. Це – благоустрій зони відпочинку та інклюзивний ігровий дитячий майданчик  на території Центру «Промінь надії» вартістю 371 тис. грн, проєкт «Зроби людям добро» – соціальна перукарня вартістю 100 тис. грн та створення мистецького центру «ArtМІСТо» – 100 тис. грн.  Для активістів Тульчинської ОТГ було проведено серію тренінгів, із проєктного менеджменту, завдяки підтримці міської ради та благодійної громадської організації «Життя і розвиток громад». Крім того, ми провели інформаційну кампанію щодо можливостей реалізації  проєктів розвитку, а також забезпечили функціонування відповідної платформи для онлайн-голосування», – розповіла Наталія Гнатенко, начальниця  відділу економіки, стратегічного планування та інвестиційного розвитку Тульчинської міської ради.

Активізувались мешканці й у напрямку розвитку території у Брацлавській ОТГ. Жителі громади  запропонували три невеликі проєкти, які профінансувала селищна рада. Як повідомив Антон Кухлєв,  начальник відділу проєктної діяльності  та міжнародного співробітництва Брацлавської селищної ради,  загальна вартість проєктів громадських ініціатив склала 50 тис. грн. Це  проведення першого міні-марафону в рамках організації спортивного дозвілля молоді,  встановлення вуличних спортивних тренажерів у с. Монастирська Брацлавської ОТГ, а також  виготовлення і розміщення знаків туристичної навігації на об’єктах культурно-історичної спадщини (на території  громади таких об’єктів – 10).

«Впровадження бюджету участі  ми розпочали із тренінгів та інформування населення про можливості  реалізації громадських ініціатив, а також організували голосування онлайн та офлайн.  Вартість підтриманих проєктів не вийшла за рамки передбаченого кошторису, тож вони вже профінансовані», – повідомив  Антон Кухлєв.

Популярними ініціативами мешканців Глуховецької селищної ОТГ є розвиток спорту та облаштування спортивних об’єктів. Цьогоріч громада реалізує 4 такі проєкти. Крім того,  заплановано фінансування двох пропозицій із благоустрою. Вартість кожного проєкту складає 30-40 тис. грн.

Експерти наголошують, що  кожна громада має свою специфіку щодо можливостей впровадження бюджету участі. Важливим моментом є забезпечення платформи для голосування, адже для міст  характерними є онлайн-інструменти, а для сільських громад потрібно врахувати можливість відбору проєктів через пряме ознайомлення та голосування.

«Місцеві бюджети ОТГ Вінниччини мають тенденцію до зростання. Громади вже мають ряд здобутків щодо упорядкування території,  благоустрою, розвитку комунального господарства тощо. Більшість ОТГ можуть виділити із кошторису до 100 тис. грн на проєкти бюджету участі  та ефективно їх реалізувати. Фінансування здійснюється, як правило, із капітальних видатків, хоча це можуть бути і видатки бюджету розвитку. Характерною особливістю  громад області є прагнення мешканців до комфорту та естетики територій. Сьогодні люди хочуть бачити фонтани, клумби, парки, сквери, сучасні зони відпочинку, цікаві ігрові та розвиткові  проєкти, адже здебільшого вони вже мають освітлені вулиці, водогони, відремонтовані школи і садочки. Бюджет участі – це демократичний процес, покликаний не тільки покращити якість життя людей, а й  підвищити рівень обізнаності мешканців ОТГ щодо можливостей місцевого самоврядування та реформи децентралізації в цілому», – прокоментувала Інна Святна, радниця  з місцевих фінансів та управління Вінницького регіонального офісу Програми «U-LEAD з Європою».

Програма «U-LEAD з Європою: розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку» спільно фінансується країнами  ЄС та п’ятьма його країнами-членами Німеччиною, Данією, Швецією, Естонією та Польщею з метою підтримки України на шляху до більш демократичного, стабільного та процвітаючого майбутнього.