Щороку з настанням тепла реєструються випадки захворювань, викликаних укусами кліщів. Найбільшу небезпеку ці комахи становлять для тих, хто любить проводити час на природі, працює в садах або в лісовій місцевості. Однією з найнебезпечніших інфекцій, яку переносять кліщі, є хвороба Лайма (бореліоз).

Небезпека кліщів

Кліщі можуть переносити небезпечні інфекційні захворювання, зокрема кліщовий енцефаліт, бореліоз (хворобу Лайма), Крим-Конго геморагічну гарячку, туляремію. Віруси та бактерії передаються людині під час укусу.

Ситуація на Вінниччині

Згідно з даними Вінницького обласного центру контролю та профілактики хвороб, осередки кліщового енцефаліту на Вінниччині протягом 15 років не реєструвалися. Проте випадки хвороби Лайма – доволі поширене явище. У 2025 році перші випадки були зафіксовані ще в січні, а станом на березень уже зареєстровано 18 випадків захворювання (торік за аналогічний період – 9).

Більшість постраждалих – власники присадибних ділянок, переважно жінки. Територіально випадки бореліозу зареєстровані у Вінницькому, Хмільницькому, Тульчинському, Могилів-Подільському та Жмеринському районах. Перебіг хвороби у всіх випадках був середньої важкості, 13 осіб госпіталізовано.

Що робити після укусу кліща?

  1. Звернутися до лікаря. Якщо можливості немає, видалити кліща самостійно за допомогою спеціального пристрою («кліщосмика»), пінцета або нитки.
  2. Обробити місце укусу. Використати антисептик, ретельно вимити руки.
  3. Спостерігати за станом здоров’я. Якщо з’явиться почервоніння, підвищиться температура – негайно звернутися до лікаря.
  4. Передати кліща на дослідження. Лабораторія Вінницького ОЦКПХ (м. Вінниця, вул. Малиновського, 11) проводить аналізи на наявність збудників бореліозу.

Симптоми хвороби Лайма

  • Почервоніння на місці укусу, що збільшується з часом.
  • Головний біль, слабкість, ломота у м’язах.
  • При прогресуванні: ураження нервової системи, суглобів, серця.

Лікування та профілактика

Хвороба Лайма лікується антибіотикотерапією, але важливо розпочати її вчасно. Вакцини від хвороби Лайма немає, тому найкращий спосіб захисту – запобігання укусам:

  • Використання репелентів.
  • Носіння закритого одягу при відвідуванні лісів і парків.
  • Регулярний огляд шкіри після перебування на природі.
  • Швидке видалення кліща знижує ризик зараження.
Попередня публікаціяДепутата Вінницької облради Сергія Якубовського нагородили за мужність та внесок у оборону України
Наступна публікаціяПрокуратура на захисті культурної спадщини: На Вінниччині ініційовано передачу в комунальну власність «Палацу»